Premijer ZoranMilanović je na početku sjednice Vlade poručio da će Vlada braniti tečaj kune, naglasivši kako je jedini ispravan put za gospodarski oporavak stabilnost kune, konkurentnost i ulaganje.
"Ne se igrati s kunom", poručio je premijer u osvrtu na, kako je rekao, pojedine izjave u kojima se zagovara rušenje tečaja kune.
"Uz sve probleme koje imamo i borimo se, jedini pravi put je stabilna kuna, konkurentost, ulaganje. To ne ide preko noći, čuli smo da treba pet godina, a nama će trebati manje", rekao je Milanović.
Uz ispriku što drži predavanje, naglasio je kako je ono potrebno jer treba stalno ponavljati da je jedini put kojim hrvatsko gospodarstvo može ići naprijed veća konkurentnost, a ne niže cijene, niže plaće, niža kupovna moć.
Rušenje kune, rekao je, možda žele neki investitori i konzultanti, ali hrvatska politika i hrvatska Vlada to neće dopustiti. "Nećemo nikad krenuti tim putem", poručio je premijer, naglasivši kako je iluzija "da se snižavanjem vrijednosti nacionalne valute može postoći konkurentnost hrvatskog gospodarstva".
"To je pogrešno. To mogu raditi samo zemlje koje su na samim počecima industrijskog razvoja, a Hrvatska to nije. Hrvatska je dosta odmakla i bori se za ulazak u kategoriju stvarno razvijenih država. A to ne radiš tako da izvoziš jeftine trupce i poluproizvode", rekao je.
Istaknuo je pritom kako Hrvatska naročito konkurira u turizmu, i to kvalitetom i visokom razinom usluge. "To je jedini način, a da biste to mogli morate puno ulagati i to privatni poduzetnici plus država koja ulaže u infarstrukuru", dodao je.
Pozvao je stoga sve koji se, kako je rekao, svako malo poigravaju s izjavama o tečaju kune "da shvate posljedice svojih izjava i shvate kakav to utjecaj može imati na strane investitore, na povjerenje u Hrvatsku, na stabilnost monetarnog sustava" i da se ne igraju s kunom.
Prihvaćena izjava o spremnosti za ulazak u schengenski prostor
Vlada je na sjednici prihvatila Izjavu o spremnosti za početak postupka Schengenske evaluacije i ovlastila ministra unutarnjih poslova RankaOstojića da Izjavu preda nadležnim tijelima Europske unije radi pokretanja i programiranja schengenskih evaluacija tijekom 2016. godine.
Smisao evaluacijskog mehanizma je osiguranjem visokih jedinstvenih standarda održati međusobno povjerenje država članica schengenskog prostora, a time i održavanje područja bez kontrola na unutarnjim granicama. Mehanizam se temelji na uskoj suradnji između Europske komisije i država članica.
Mehanizam evaluacije i praćenja obuhvaća sve aspekte schengenske pravne stečevine - učinkovitu i djelotvornu primjenu mjera država članica na vanjskim granicama, viznu politiku, schengenski informacijski sustav, zaštitu podataka, policijsku suradnju, pravosudnu suradnju u kaznenim stvarima, te odsutnost granične kontrole na unutarnjim granicama.
Premijer ZoranMilanović rekao je kako je prihvaćanje Izjave početak procesa koji će trajati mjesecima, u kojem Hrvatska izražava spremnost postati dio schengenskog prostora i u kojem se schengenske granice EU-a pomiču na vanjske granice Hrvatske i zemalja koje nisu članice Unije.
Ocijenio je kako je to važno za hrvatske građane koji bi mogli unutar schengenskog prostora putovati kao unutar Hrvatske, to jest bez kontrola dokumenata.
Hrvatska je, kaže Milanović, stabilna i dobro uređena država koja može preuzeti schengenske obveze na svojim vanjskim granicama. Naglašava da je u postizanju schengenskih standarda najvažnija dobra organizacija, jer veći dio financijskih troškova za to pokriva EU iz posebnog fonda.
Prema premijerovu mišljenju, ulazak Hrvatske u schengenski prostor također je važno sigurnosno pitanje, pa stoga na dan predaje hrvatske Izjave, 12. ožujka, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić neće biti na sjednici Vijeća za nacionalnu sigurnost, nego u Bruxellesu.
Ulaskom u Schengen Hrvatska bi, ističe Milanović, postala još integriranija u EU, a njeni građani potpuno slobodni u kretanju Unijom.
Ne može se prihvatiti zahtjev za uvođenja viza građanima Srbije
Vlada je Saboru uputila negativno mišljenje na prijedlog zastupnika HSP AS IvanaŠimunovića da se građanima Srbije uvedu vize zbog nedjelovanja Srbije u vezi aktivnosti optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja.
Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova VesnaPusić objasnila je da se Šimunovićev prijedlog ne može formalno-pravno prihvatiti zbog preporuke Europske komisije iz 2001. godine kojom je Srbija stavljena na popis zemalja čiji građani ne trebaju vizu za prelazak vanjskih granica EU-a. Taj je propis važeći i u Hrvatskoj pa ga se ne može kršiti, kaže Pusić.
Sadržajno, dodaje Pusić, "krajnje je vrijeme da oni koji još smatraju da je Hrvatska mala, ugrožena zemlja koja se treba braniti, promijene tu psihologiju jer je Hrvatska lider europeizacije jugoistične Europe."
Vitalni je interes Hrvatske da zemlje regije dosegnu europske standarde u čemu im Hrvatska treba pomagati, kaže ona.
Vlada je danas prihvatila i zaključak o prioritetima Vlade u institucijama EU-a. Prioriteti, koji se odnose na petogodišnji mandat sadašnje Europske komisije, su jačanje konkurentnosti, poticanje zapošljavanja i stvaranja radnih mjesta, te rad na stvaranju energetske unije, kaže ministrica Pusić.
U prioritetima se, dodaje ona, naglašava spremnost Hrvatske za pomoć susjednima zemljama kako bi po istim kriterijima kao i Hrvatska ušle u EU.
Posebno mjesto u prioritetima pripada Bosni i Hercegovini, pri čemu se Hrvatska zalaže za aktivnu EU-ovu politiku spram te zemlje.
Premijer Zoran Milanović dometnuo je da će Vlada i dalje voditi računa o interesima Hrvata u BiH koji su hrvatski državljani, pa onda i državljani EU-a.
Godišnja proračunska zaliha gotovo prepolovljena
Proračunska zaliha za 2015. godinu već je gotovo prepolovljena, izdaci iz zalihe u siječnju iznose 93,5 miljuna kuna, dok je ukupno za 2015. godinu planirano 200 milijuna kuna, izvijestio je u četvrtak na sjednici Vlade ministar financija BorisLalovac.
To je potaknulo premijera da primijeti kako se zaliha "ubrzano topi" i to "namjenski, za strogo neželjene situacije".
A te situacije, odnosno troškovi, u siječnju su bili penali koje je država plaćala u raznim sudskim sporovima te trošak nagodbe države i tvrtke Autocesta Zagreb-Macelj od 69 milijuna kuna.
Vlada je u četvrtak u Sabor uputila i prijedlog izmjena Zakona o radnom vremenu, obveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za bilježenje u cestovnom prijevozu. Prema prijedlogu, sva komercijalna vozila koja se prvi put registriraju u Republici Hrvatskoj morala bi imati ugrađen digitalni tahograf, a vozila koja su bila registrirana prije 1. svibanj 2006. godine bez obzira na državu registracije vozila, mogla bi imati analogni tahograf.
Bitna izmjena koju predlaže Vlada je i izuzeće od tjednog radnog vremena i noćnog rada. Naime, primjenom EU-ove smjernice daje se mogućnost da države članice mogu iz objektivnih, tehničkih razloga ili razloga koji se odnose na organizaciju rada propisati iznimku u pogledu tjednog radnog vremena i noćnog rada. Ta su odstupanja vrlo važna za poslodavce koji zapošljavaju vozače.
Vlada je donijela i odluku o utvrđivanju ukupnog broja od 653 državna službenika s posebnim koeficijentom složenosti poslova u tijelima državne uprave, koji će raditi na poslovima upravljanja sredstvima Europske unije.
Odobrena nabava cjepiva
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) dobio je u četvrtak Vladinu suglasnost za nabavu, pohranu i distribuciju cjepiva za 2015. godinu, zbrinjavanje cjepiva po isteku roka uporabe, kao i za prenesene neizvršene obveze iz 2014. godine.
HZJZ će tako provesti postupke za nabavu, pohranu i distribuciju cjepiva za 2015. iz Programa obveznih cijepljenja u Hrvatskoj protiv difterije, tetanusa, hripavca, dječje paralize, ospica, zaušnjaka, rubeole, tuberkuloze, hepatitisa B i drugih bolesti.
Vlada je također odobrila Ravnateljstvu za robne zalihe kontinuiranu isporuku robe iz strateških robnih zaliha Hrvatskom Crvenom križu tijekom razdoblja od šest mjeseci, za potrebe pučkih kuhinja u Gunji i Drenovcima, u financijskoj protuvrijednosti od 4,7 milijuna kuna.
Premijer Zoran Milanović poručio je kako će se usluge pučkih kuhinja u Gunji i Drenovcima omogućiti svakome kome je to potrebno. Pritom je pozvao "one koji katkad zatalasaju vodu" da to ne rade, jer opskrba pučkih kuhinja i građana koji žive u Gunji i Drenovcima nikad neće doći u pitanje.
"Kuće se grade i završavaju, ljudi neće oskudijevati ni u čemu i na proljeće će useliti u svoje kuće", rekao je Milanović.