iz ministarstva potvrđeno RTL-u / Mijenja se Zakon: Split, Rijeka i Osijek s istim ovlastima kao i Zagreb

Split, Rijeka i Osijek - s istim ovlastima kao i Grad Zagreb! Kako je potvrđeno RTL-u Danas iz Ministarstva uprave, plan je izmijeniti Zakon o lokalnoj i regionalnoj samoupravi. Očekivano, županije koje gube moć se protive.

9.10.2014.
18:42
VOYO logo

Zavod za hitnu medicinu pri županiji ili gradu nije jedina ustanova koja bi mogla promjeniti vlasnika. Samo u zdravstvu na području Splitsko-dalmatinske županije ih je osam s oko 1800 zaposlenih. Prebacivanjem ovlasti na grad, u županiji nisu zadovoljni.

"Tko će se brinuti o tim manjim sredinama, to nema veze s regionalnim razvojem. To je antiregionalna politika, koja pridonosi da ljudi iseljavaju", kaže Zlatko Ževrnja, župan splitsko-dalmatinski.

U gradu, pak tvrde, najvrijedniji resursi Splita poput mora, obale, stare jezgre nisu pod nadležnošću gradske uprave.

"Trenutno isprepletenost raznih ovlasti, kao i veliki nivo prenormiranosti u raznim odlukama, usporava procese i donosi nemogućnost da samostalno donosimo odluke", kaže zamjenik splitskog gradonačelnika, Goran Kovačević.

Veće ovlasti donijele bi im samostalnije odlučivanje i ne bi se trebali usklađivati sa Splitsko-dalmatinskom županijom, kojoj je BDP 60.467 kuna. Prirez u dalmatinskoj metropoli je deset posto pa se i građani pitaju ima li novca za to.

A pitanje je bi li se ovako administracija duplala, jer ako se ovlasti u zdravstvu prebace na gradove, tko će biti nadležan ispostavama u drugim dijelovima županije.

Bez čega bi sve ostao osječko-baranjski župan?

Organizirati večer umjetnosti i vina – ugodna je zadaća. Novom preraspodjelom, osječko-baranjski župan takve bi zadatke zadržao, ali bi izgubio neke važnije.   

"Mislim da je to naprosto presipanje iz šupljeg u prazno. Zapravo, nedostatak dobrog programa, dobrog projekta, kako i na koji način riješiti ovlasti, obaveze i odgovornosti jedinica lokalne samouprave", kaže osječko-baranjski župan, Vladimir Šišljagić.

Ideja je da gradovi budu moćniji. Dom zdravlja tako bi postao gradski, no nije jasno čije bi bile njegove podružnice. Pitanja ima još.

"Sama raspodjela tko će čime upravljati, možda je najmanje važna. Važno je dakako pitanje novca, dakle koliko novca će dolaziti i hoće li biti dovoljno", kaže Boris Ocić iz Osijeka.

"S obzirom da grad očito nije u stanju financirati ni svoje gradske firme, samo me zanima tko će to platiti, već su u velikim gubicima", kaže Maja Jelkić iz Osijeka.

BDP u Osječko-baranjskoj županiji iznosi tek 62.000 kuna, pa bi stanovnicima slavonske metropole bilo teško plaćati veći prirez od sadašnjih 13 posto.

Iako ideju načelno pozdravlja, osječkom gradonačelniku mnogo je toga nedorečeno.

"Pitanje je koliko možemo preuzimati odgovornost za obrazovanje srednje, za zdravstvo, za urbanističke planove - što bi bilo sasvim logično i tehnički prihvatljivo. Jer nema razloga ako urbanističke i prostorne planove donosi grad, da to onda potvrđuje županija. To je tehnički aspekt, ali politički i financijski, onaj koji jasno mora reći koliko će šta koštati", kaže gradonačelnik Osijeka, Ivan Vrkić.  

Svi se slažu - prijedlog treba razraditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Rijeci su župan i gradonačelnik iz iste stranke, ali nema dogovora

Priča o Rijeci, kao jednom od četoro regionalna centra, starija je od 20 godina. Prvi čovjek grada ne krije da od županije želi preuzeti dio obveza, ali i novca.

"Ja sam uvjeren u to da će to biti jedan korak ka dizanju kvalitete ustanova koje bi u tom slučaju bile u nadležnosti Grada", kaže riječki gradonačelnik, Vojko Obersnel.

Novac koji država daje za domove zdravlja ili domove umirovljenika sada raspodjeljuje županija, a Obersnel novcem koji pripada gradu želi upravljati sam. Župan upozorava da će se sustav tako urušiti.

"Ozbiljne reformske stvari se ne rade na ovakav način, ovo je naprečac, nešto, koliko ja vidim, ispaljeno u javnost. Ministarstvo uprave bi provodilo zakon koji kaže da neke poslove može obavljati neka druga razina. Međutim, matična ministarstva su ta koja moraju reći što je kvalitetnije i ukupno jeftinije", kaže primorsko-goranski župan Zlatko Komadina.

Što je jeftinije, brine i građane. BDP u županiji iznosi 96.702 kune, a prirez u Rijeci 12 posto. Građani misle da su cjepkanja ustanova i mogući novi troškovi nepotrebni.

Postane li Rijeka središte - župan Komadina upozorava da će bolje biti samo onima koji žive u samoj Rijeci. Otočanima i Goranima kojima je ionako teško, tvrdi, bit će još i teže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo