Mario Todorović peti u Europi!

Hrvatski plivač Mario Todorović zauzeo je peto mjesto u finalnoj utrci na 50 metara leptir na Europskom plivačkom prvenstvu u Budimpešti.

10.8.2010.
20:05

Mario Todorović je plivao 23.68 sekundi, 65 stotinki sporije od državnog rekorda Duje Dragenje u ovoj diciplini.

Hrvatski plivač je u polufinalu dan ranije ostvario svoj novi osobni rekord bez uporabe modernih kostima, koji su zabranjeni od Nove godine, s rezultatom 23.62 sekunde.

Zlatno odličje osvojio je Španjolac Rafael Perez Munoz s 23.17 sekundi ispred Francuza Fredericka Bosqueta (23.41) i Rusa Jevgenija Korotiškina (23.43). Hrvatski predstavnik na 200 metara slobodno nije se uspio plasirati u finale Europskog prvenstva. Dominik Straga je u polufinalu plivao 1:51.31 minuta, što mu je bilo dovoljno za ukupno 15. poziciju. Dvadesetdvogodišnji Riječanin je u kvalifikacijama plivao brže (1:50.21), što je i njegovo najbolje ovogodišnje vrijeme. Francuski plivač Camille Lacourt prvi je plivač koji je oborio europski rekord nakon zabrane visokotehnoloških plivačkih kostima.

Francuz je u finalu 100 metar leđno plivao 52.11 sekundi, što je 16 stotinki brže od staroga rekorda Nijemca Helgeja Meeuwa iz 2009. godine, a 17 stotinki sporije od svjetskoga rekorda Amerikanca Aarona Peirsola.

Švedska veteranka 33-godišnja Therese Alshammar osvojila je zlatno odličje na 50 metara leptir, dok je na 100 prsno slavio Norvežanin Aleksander Dale Oen. Britanka Elizabeth Simmonds obranila je naslov na 200 metara leđno.