NAJVEĆI GUBITAK MASE /

Ledenjaci se tope munjevitom brzinom

Image

Istraživači su bušili do dubine od 364 metra na otoku Jamesa Rossa na sjeveru antarktičke ledene kape kako bi izmjerili temperature koje su vladale prije više stotina godina.

15.4.2013.
8:34
VOYO logo

Led na Antarktici topi se ljeti deset puta brže nego prije 600 godina, a gubitak ledene mase je najveći u zadnjih 50 godina, ističe se u međunarodnoj studiji u kojoj su sudjelovali laboratoriji u Grenobleu i u Montpellieru.

Istraživači su bušili do dubine od 364 metra na otoku Jamesa Rossa na sjeveru antarktičke ledene kape kako bi izmjerili temperature koje su vladale prije više stotina godina. Uzastopni slojevi u uzorcima uzetim bušenjem pokazuju da se led topio i ponovno zamrzavao.

"Ustanovili smo da su najhladniji uvjeti na antarktičkom poluotoku i najmanja količina otopljenog leda prevladavali prije 600 godina", rekla je Nerilie Abram iz British Antarctic Surveya u Cambridgeu u Velikoj Britaniji.

"U to vrijeme temperature su bile za nekih 1,6 Celzijevih stupnjeva niže od temperatura zabilježenih koncem 20. stoljeća, a količina novog snijega koji bi se svake godine topio i zatim ponovno zamrzavao bila je 0,5 posto. Danas je količina novog snijega koji se svake godine topi deset puta veća", smatra Abram.

Temperature su postupno rasle u zadnjih nekoliko stotina godina, ali se topljenje ubrzalo tek polovicom 20. stoljeća, ističe se u toj studiji objavljenoj u časopisu Nature Geoscience.

To znači da je zatopljenje na Antarktici dosegnulo takvu razinu da čak i mali porast temperature može prouzročiti puno brže topljenja leda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo