U kategoriji Autor antropolog/etnolog nagradu dobio Adrian Strong s filmom Gorko korijenje: Kraj mita iz Kalahari pustinje „za analizu ostavštine Johna Marshalla i snažnog prikaza socijalne, kulturne i političke borbe protiv negativnih efekata „razvoja“ i globalizacije s kojima se suočavaju zajednice kao što su Ju'/hoansi“.
U kategoriji gdje autori nisu antropolozi/etnolozi nagradu su odnijeli Jana Richter i Rike Holtz za film Cholita Libre zbog „osjećajnog angažmana i afirmacije protagonistica filma – bolivijskih domorodačkih hrvačica“.
U kategoriji studentskog filma nagradu je dobila Darcy Turenne s filmom Osma paralela „za osnaživanje mladih žena posudbom vizualnih predodžbi iz popularne kulture“. U kategoriji TV produkcije posebna priznanja dobili su Rasim Karalić s filmom Furmani i Eva La Cour s filmom Obilazak.
Posljednji dan festivala obilježile su prepune projekcije filmova Živjeti kao običan čovjek i Kupica, a projekcijama svojih filmova pridružili su se autori Isabelle Makay, Yann Tonnar, Tomislav Pletenac, Mario Vrbančić, Dieter Bartels i Helen Huawe.
Pred popunjenom dvoranom Zavičajnog muzeja Grada Rovinja Marcus Banks i Jay Ruby održali su predavanje o indijskom kolonijalnom filmu te predavanje i projekciju filma Povratna promišljanja: Filmska studija o seoskoj dražbi, nakon kojih se razvila zanimljiva diskusija koja se nastavila i kasnije u ležernom ozračju uz marendu na gradskoj tržnici. Kasno popodne zatvorena je izložba Povratak na Zemlju – Prekinuti životi deportiranih Malijaca.
Navečer nakon proglašenja pobjednika, direktorica festivala Tamara Nikolić Đerić je u ime organizatora zahvalila svim sudionicima, posjetiteljima i sponzorima, a članovi žirija istaknuli su festival kao vrijednu platformu za plodne rasprave.
Četvrti ETNOFILm festival u organizaciji Etnografskog muzeja Istre trajao je tri dana tijekom kojih su u rovinjskom Multimedijalnom centru prikazana su 24 filma domaće i svjetske produkcije, održana predavanja, okrugli stol, izložba i predstavljanje knjige. U programu festivala sudjelovali su brojni priznati stručnjaci te 12 autora prikazanih filmova iz Europe i svijeta s kojima su nakon projekcija održane Q&A sesije. Program ETNOFILm festivala iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja pa je tako ove godine projekcije pogledalo preko 1100 gledatelja.
Samom festivalu prethodila je šestodnevna radionica vizualne antropologije i montaže filma pod vodstvom Alana Grossmana i Ivora Ivezića. Četrnaestero polaznika radionice je na samom početku festivala prikazalo svoje kratke filmove u kojima su se bavili interpretacijom rovinjske svakodnevice. Okrugli stol s temom Vizualno antropološke metode u bilježenju i interpretiranju nematerijalne kulture i relevantne kulturne politike na prostoru jugoistočne Europe okupio je vizualne antropologe iz regije.
Rovinj je, već tradicionalno, uz organizacijsku pomoć ETNOFILm festivala, posjetilo preko 40 studenata Etnologije i kulturne antropologije s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a ove godine pridružili su im se i kolege studenti s Filozofskog fakulteta u Ljubljani te studenti antropologije s Filozofskog fakulteta u Beogradu.