Predstava Prometej, Krajolik II nastala je u koprodukciji Teatra Troubleyn iz Antwerpena sa više svjetskih teatra i festivala među kojima je i Zagrebačko kazalište mladih.
Tekst predstave, po motivima Eshilove drame Okovani Prometej potpisuju Jeroen Olyslaegers i Jan Fabre, koncept i režiju Jan Fabre, dok međunarodni ansambl predstave čine devet izvođača, među kojima je i glumica Zagrebačkog kazališta mladih, Katarina Bistrović Darvaš.
Prometej Krajolik II sinteza je Fabreovog pogleda na svijet, vizualnu umjetnost i likovni izraz. Prometej je simbol pobunjenika, koji je vrhovnom bogu oteo vatru za dobrobit čovjeka i zato je stradao. Koliko god se bogovi trudili da od čovjeka otmu vatru, povratka više nije bilo.
Svjetska premijera predstave održana je 20. siječnja 2011. godine u Montclairu (SAD). Nakon premijere predstava je krenula na turneju koja će trajati do kraja 2011. u sklopu koje će biti izvedena u više europskih zemalja.
O predstavi je povodom gostovanja pisao i The New York Times, a novinarka The Village Voice oduševljena je: Na pozornici je gužva, prošarana je oštrim svjetlima, protresena glazbom i eksplozivnim zvučnim efektima... Fabreov pripovjedni spektakl je uzbudljiv, vrtoglav, opasan. Iako mi sve zuji u glavi, predstavu bih odgledala odmah još jednom.
O redatelju:
Jan Fabre, redatelj, koreograf, pisac, slikar i kipar jedan je od najpoznatijih, najinovativnijih i najkontroverznijih svjetskih suvremenih umjetnika.
Hrvatskoj se publici predstavio u više navrata, a zapažena je bila njegova izložba u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti u travnju 2010. godine, kao i one u Dubrovniku 2003. i 2006. godine. Pedesettrogodišnji umjetnik rodom iz Antwerpena, od 1976. do 1981. aktivno se bavi umjetnošću performansa, što se odražava u njegovu kazališnom radu koji se fokusira na tjelesnu ekspresiju.
Od osamdesetih režira operne, kazališne i plesne predstave i sudjeluje na najprestižnijim svjetskim izložbama, a do danas je jedini suvremeni umjetnik koji je imao samostalnu izložbu u pariškom Louvreu (2008. godine).
Prethodni članci:
arti-201108310442006