Iako su se prvi ručni satovi javili već u doba renesanse, kad su malobrojne plemkinje nosile narukvice sa satom, taj se tip sata počeo izrađivati u značajnijim količinama tek za vrijeme I. svjetskog rata. Naime, vojnicima u rovovima bilo je praktičnije pogledati na sat koji se nalazio na ručnom zglobu, nego ga vaditi iz džepa.
Tridesetih godina prošlog stoljeća izjednačava se proizvodnja džepnih i ručnih satova, da bi ubrzo ovi drugi potpuno preuzeli primat. Švicarska industrija dominira sve do primjene nove, kvarcne tehnologije šezdesetih godina 20. stoljeća kada u prvi plan izbijaju proizvođači iz Azije, prvenstveno Japana.
Unutrašnjost i mehanizmi
U čast stotinu godina ovog korisnog predmeta, Muzej za umjetnost i obrt izlaže svoju zbirku od oko 200 satova, a posjetitelji će osim toga moći vidjeti i što se skriva u unutrašnjosti njihovog sata, ekrane s projekcijom funkcioniranja različitih tipova mehanizama, reklame, letke i foto povećanja.
Autorica izložbe je dr.sc. Vesna Lovrić Plantić, voditeljica Zbirke satova MUO, a izložba traje od 11.06. do 17.08.2014.