Animafest ili Svjetski festival animiranog filma u Zagrebu održat će se od 29. svibnja do 3. lipnja u kinima: Europa, Tuškanac i Cineplexx Centar Kaptol. Program Animafesta moći će se konzumirati i na ulicama grada, u Galeriji ULUPUH, MSU-u i u nekoliko gradskih kulturnih centara.
Pored pregleda najboljih i najzanimljivijih kratkometražnih animiranih filmova nastalih u posljednje dvije godine, Animafest ove godine povodom 40 godina prikazuje prigodni i opsežni filmski program te organizira veliku izložbu u galeriji ULUPUH čiji će nas postav bogat plakatima, nagradama, fotografijama, čestitkama, ilustracijama... podsjetiti na sjajan i slavan život ovog vrijednog festivala.
40. godina Svjetskog festivala animiranog filma u Zagrebu, 1972 - 2012.
Izložba 40. godina Svjetskog festivala animiranog filma u Zagrebu, 1972 - 2012. (galerija ULUPUH, Tkalčićeva 14, 29. 5. - 3. 6.) popratiti će četiri iznimno uspješna desetljeća drugog najstarijeg festivala posvećenog isključivo umjetnosti animacije i podsjetiti na dosadašnji vrlo uspješan život tog i dalje mladog, svježeg i vodećeg festivala koji ime grada Zagreba, njegove autore i animatore, stavlja na animacijsku mapu kao jedan od glavnih gradova svijeta. Na izložbi, čija je glavna svrha dočarati tu jedinstvenu festivalsku atmosferu, izloženi su povijesni dokumenti i pisma, dokumentarni videoprilozi, festivalske špice, nagrade, fotografije, rođendanske i ostale čestitke svjetskih autora, grafički identiteti i predmeti nastali od 1972. do danas. Među vrijednom memorabilijom nalazese radovi cijenjenih umjetnika iz bivše Jugoslavije i Hrvatske koji su rado i s velikim odobravanjem ljubitelja animacije ali i šire javnosti prodonosili festivalskom identitetu: Nedeljka Dragića, Pavla Štaltera, Miroslava Šuteja, Zvonimira Lončarića, Borivoja Dovnikovića, Zlatka Boureka... Ovogodišnji je vizualni identitet, djelo dizajnera Damira Gamulina i Tine Ivezić, nastao reinterpretacijom upravo njihovih najistaknutijih plakata. U radu su koristili festivalski dizajn Nedeljka Dragića, Zvonimira Lončarića, Pavla Štaltera, Borivoja Dovnikovića i Vladimira Straže iz 1978. godine, plakat Zvonimira Lončarića iz 1980. te dizajn 13. Animafesta Borivoja Dovnikovića i Mihajla Arsovskog iz 1998. godine.
Poseban program posvećen filmovima Yojia Kurija, dobitnika Animafestove nagrade za životno djelo koju će majstor animacije primiti osobno na festivalu
Članovi Vijeća Animafesta: Darko Kreč (predsjednik), Pavao Štalter, Vesna Dovniković, Milan Blažeković, Marko Meštrović, Željko Sarić i Nikica Gilić dodijelili su nagradu za životno djelo jednom od najvažnijih japanskih umjetnika animacije, pioniru nezavisnog animiranog filma i jednom od prvih japanskih animatora koji se proslavio i na Zapadu: Yojiu Kuriu. Yoji Kuri pripadao je tzv. japanskoj grupi trojice animatora, jap. Sannin no Kai - ostali članovi bili su Yanagihara Ryohei i Manabe Hiroshi - koja je ekvivalentna trojici tenora sa Zapada. Yojia Kuria zvali su Pavarotti, a mi ga gotovo možemo nazvati i kumom Animafesta jer je bio prisutan na sastanku ASIFA-e kada je Zagrebu dodijeljena licencija za osnivanje Animafesta. U nekoliko programskih cjelina imati ćemo jedinstvenu priliku vidjeti većinu njegovih filmova, od kojih neki nisu nikada prikazivani niti kod nas niti u Europi. Uz uvid u stvaralaštvo ovog osebujnog autora, posjetitelji Animafesta imati će priliku i razgovarati s majstorom animacije te pogledati dokumentarni film Evo nas s Yojiem Kuriem autora Ryôa Saitania.
Svi festivalski pobjednici u programu Grand prix 1972 – 2012, posebno izdanje DVD-a s pobjedničkim filmovima i dolazak trostrukog dobitnika Priita Pärna
Među programima koji se nostalgijom i ponosom osvrću na 40 godina postojanja ove svjetski priznate fešte animacije jest i Grand prix 1972 – 2012 u sklopu kojeg ćemo moći pogledati sve dosadašnje dobitnike glavne Animafestove nagrade. Među njima se nalaze neki od najznačajnijih svjetskih animatora i animatorica koji su često hodočastili u Zagreb, s filmom ili bez njega. Izdvajamo Rusa Yurija Norsteina koji je Grand prix dobio dva puta, za filmove: Bitka kod Keržence, koautor s Ivanom Ivanov-Vanovim i Bajku nad bajkama. Estonac i čest Animafestov gost Priit Pärn dobio je čak tri Grand prixa za filmove: Doručak na travi, 1895, koautor s Jannom Põldmom i Ronioci na kiši, koautor s Olgom Pärn. U Zagreb će doći i ove godine kao jedan od članova žirija Velikog natjecanja. U njihovom se društvu nalaze i dva domaća autora: Nedeljko Dragić s filmom Dnevnik i Zdenko Gašparović sa Satiemaniom te brojni velikani poput Nicka Parka, Michaela Dudok de Wita, Joanne Woodward, Kojia Yamamure ili Joanne Quinn. Animafest će izdati i prigodni promotivni DVD sa svim filmovima, Grand prix dobitnicima.