Predstavljanje monografije Darka Glavana u Mimari

U Muzeju Mimara 22. travnja, povodom Dana hrvatske knjige i Dana planeta Zemlje, održat će se predstavljanje monografije Davor Vuković povjesničara umjetnosti i rock kritičara Darka Glavana.

19.4.2010.
13:17
VOYO logo

Monografiju će u Mimari u 13 sati predstaviti: Akademik Tonko Maroević-urednik monografije Dr.sc. Mirjana Repanić-Braun-povjesničarka umjetnosti i Dino Smrekar-grafički dizajner Vinko Markulin-nakladnik

Nakon izuzetno uspješnog predstavljanja hrvatske likovne umjetnosti na međunarodnoj izložbi apstrakcije pod nazivom Collide u Ico Gallery, Tribeca, Manhattn, New York, SAD, u svibnju 2009., gdje je predstavljen i kao autor mjeseca u ovoj prestižnoj njujorškoj galeriji, Vukovićevi domaći i međunarodni uspjesi i plodna suradnja s Darkom Glavanom doveli do izdanja njegove prve monografije pod nazivom Davor Vuković u nakladi Grafike Markulin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Monografija je tiskana u tvrdom uvezu, nakladi i tisku Grafike Markulin u obimu od 1000 komada, formatu 240x280 mm., opsegu 248 stranica, sa 195 objavljenih slika i tekstom uglednog povjesničara umjetnosti Darka Glavana.

Monografija slikara i književnika Davora Vukovića posljednje je djelo te vrste u opsežnom pisanom opusu Darka Glavana, posmrtnog dobitnika Porina za životno djelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Urednik monografije je akademik Tonko Maroević, a izdanje je grafički oblikovao grafički dizajner Dino Smrekar.

U Zaključku monografije Darko Glavan navodi : „Iako je svoje stvaralačke ambicije ispočetka iskazivao u pisanoj riječi, Davor Vuković od sredine 80-ih sustavno izlaže slikarska ostvarenja, da bi se od polovice 90-ih definitivno odlučio za status slobodnog umjetnika postavši punopravni član HDLU-a.

Njegovi rani radovi nastali su pod utjecajem Vincenta Van Gogha i Milana Konjovića, a kao osnovni stvaralački postupak može se izdvojiti "ekspresionistička stilizacija (deformacija oblika sa snažnim kolorističkim akcentima)" ( Tonko Maroević).

U drugoj polovici 90-ih Vuković se posvetio oslikavanju hrvatskih nacionalnih parkova, u kojima je, po mišljenju istaknute hrvatske povjesničarke umjetnosti dr. Repanić-Braun, osim discipliniranja kompozicije došlo do "paralele s značajkama kineskih krajolika Shan Shui, zasnovanim na filozofskim načelima taoizma".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U daljim atelijerskim preispitivanjima, što su od početka trećega tisućljeća predstavljena na nekoliko izložaba povezanih naslovom Preobražaj krajolika, Vuković je uspio takve slikogradbene postupke prenijeti i u nizove dojmljivih prikaza osobnih promišljanja i doživljaja. Djela nastala tijekom ovoga desetljeća mogu se opisati kao samosvojne inačice unutarnjih duhovnih krajolika sa slabo izraženom ili čak dokinutom poveznicom s fizičkom stvarnošću, tako da se mogu klasificirati u područje apstraktne umjetnosti. U spomenutom razdoblju Vuković redovito i uspješno izlaže u domovini i inozemstvu (New York), a u nizu prikaza u tiskanim i elektroničkim medijima uvrštava ga se u 'epicentar' i na 'vodeće pozicije hrvatskog slikarstva' (likovna kritičarka Vjesnika Marina Tenžera).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike
Image

Artistico predstavlja zanimljiv festivalski program i poziva na najkreativniju nabavku poklona

Još iz rubrike
Image

Artistico predstavlja zanimljiv festivalski program i poziva na najkreativniju nabavku poklona