BORBA PROTIV KORONAVIRUSA /

U BiH zaražena prva beba, u RS-u izvanredno stanje: Oporba optužuje Dodika da uvodi diktaturu

Image
Foto: pixsell

Hercegovina je drugo najveće žarište u BiH

28.3.2020.
16:53
pixsell
VOYO logo

Na području dviju hercegovačkih županija do subote je zaraženo 49 osoba, što je čini drugim najvećim žarištem u BiH, a u posljednja 24 sata je sedam novooboljelih od koronavirusa, među kojima je i jedna beba, objavljeno je u subotu.

VEZANE VIJESTI

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Testirano je 45 osoba u protekla 24 sata, od kojih je sedam pozitivnih, i to pet iz Širokog Brijega, jedan iz Konjica i jedan iz Ljubuškog'', rekao je direktor Zavoda za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Nermin Avdić na konferenciji za novinare u Mostaru.

Prema njegovim riječima u ''Covid-bolnicu'' u Mostaru smješteno je jedanaest osoba iz Hercegovačko-neretvanske i Županije zapadnohercegovačke (ŽZH). Pet ih je u teškome stanju te su priključene na respirator.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po Avdićevim riječima, dva se pacijenta uspješno oporavljaju.

Prva beba zaražena koronavirusom u Bosni i Hercegovini je u Širokome Brijegu, a pozitivan nalaz nakon testiranja ima i bebina majka. 

"Beba koja je 2019. godište bila je pozitivna na testiranju. Uz nju, zaražena je i majka“, izvijestili su iz Kriznog stožera ŽZH-a.

Po riječima glasnogovornika Kriznog stožera HNŽ-a Pere Pavlovića, prvi slučaj zaraze otkriven je u subotu u Ljubuškom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U HNŽ-u su do sada od Covida-19 oboljele 33 osobe, a u ŽZH-u njih 16, što ovaj dio BiH čini drugim najvećim žarištem koronavirusa nakon banjalučke regije.  

Najviše zaraženih je u Konjicu, čak 22, što je posljedica proslave u Tvornici streljiva Igman koja je održana 11. ožujka.

U RS-u proglasili izvanredno stanje, oporba optužuje Dodika da uvodi diktaturu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlament Republike Srpske u subotu je donio odluku o uvođenju izvanrednog stanja u tom bosanskohercegovačkom entitetu uz obrazloženje kako je takva mjera nužna radi suzbijanja epidemije koronavirusa.

Sjednica Narodne skupštine RS održana je u Banjoj Luci iza zatvorenih vrata i bez uobičajenog televizijskog prijenosa, a novinarima je bio zabranjen ulazak u dvoranu u kojoj je vođena rasprava i u kojoj su zastupnici s maskama na licima sjedili na stolcima udaljenim po dva metra.

Vodstvo parlamenta je odluku da sjednicu zatvori za javnost opravdalo potrebom da "što manje ljudi bude okupljeno na jednom mjestu".

Uvođenje izvanrednog stanja uslijedilo je na zahtjev Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranke kojoj je na čelu Milorad Dodik

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moramo brzo donositi odluke. Izvanredno stanje nije nikakav napad na slobodu ljudi, ništa se neće promijeniti za građane", ustvrdio je Dodik, zauzimajući se odlučno za uvođenje izvanrednog stanja.

U RS je do sada na snazi bila mjera "izvanredne situacije", a novouvedeno "izvanredno stanje" praktično znači suspenziju parlamenta koji je do sada mogao normalno zasjedati te prenošenje svih bitnih ovlasti na predsjednicu entiteta Željku Cvijanović koja je pod potpunom Dodikovom kontrolom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sve naše mogućnosti koje smo imali iscrpljene su. Nužno je da uđemo u zakonodavnu sferu koja će nam omogućiti da mijenjamo određene zakone kako bismo mogli efikasnije utjecati na koronavirus, posebice što se tiče gospodarstva“, rekla je Cvijanović.

Ona će tako ubuduće moći samostalno donositi uredbe sa zakonskom snagom te smjenjivati i postavljati dužnosnike u tijelima vlasti - od entitetske do lokalne. 

Vijeće ministara BiH proglasilo je pak stanje prirodne nesreće na državnoj razini, a ista mjera na snazi je i u Federaciji BiH, dok su se u RS-u sada odlučili na najdrastičniju mjeru, tek za stupanj blažu od ratnog stanja.

Komplicirani decentralizirani ustroj BiH omogućio je da njezini entiteti u postojećoj kriznoj situaciji odlučuju potpuno samostalno o mjerama koje poduzimaju u suočavanju s epidemijom, često bez gotovo ikakve koordinacije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U RS-u, primjerice, osobe za koje se sumnja da bi mogle biti prenositelji virusa SARS-CoV-2 sada smještaju u karantene, dok se u Federaciji BiH za takve određuju mjere samoizolacije.

Unatoč drastičnijem pristupu, RS i dalje bilježi veći broj zaraženih kojih je u tom entitetu za sada 162 od ukupno oko 250 koliko ih je u cijeloj BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz oporbenih stranaka oštro su kritizirali odluku vladajuće većine da proglasi izvanredno stanje kao i činjenicu da su to učinili iza zatvorenih vrata, uskrativši javnosti pravo da zna što su točni razlozi zbog kojih se uvodi ovakva mjera bez presedana .

Neki od zastupnika odlučili su bojkotirati sjednicu ocijenivši kako je uvođenje izvanrednog stanja u sadašnjim okolnostima "besmislena, suluda i opasna odluka".

"Ništa ne mogu dodatno učiniti što nisu već radili do sada: Sve mjere su poduzete. Cilj je da se ponizi Narodna skupština RS-a kao jedina koja još nije pod apsolutnom kontrolom jednog čovjeka i režima", izjavio je uoči sjednice zastupnik oporbene Srpske demokratske stranke (SDS) Nebojša Vukanović.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo