Osobe oboljele od COVIDA-19 mogu imati povećan rizik od rijetkih krvnih ugrušaka u oku koji ugrožavaju vid mjesecima nakon toga, pokazuje novo američko istraživanje.
Budući da zaraze virusom SARS-CoV-2 povećavaju rizik od začepljenja krvnih žila na drugim mjestima u tijelu, znanstvenici su proučavali gotovo pola milijuna pacijenata oboljelih od COVIDA-19 kako bi vidjeli hoće li razviti ugruške u venama ili arterijama mrežnice, živčanom tkivu u stražnjem dijelu oka koje prima slike i šalje ih u mozak.
Tijekom šest mjeseci praćenja kod 65 pacijenata razvila se okluzija vene u mrežnici.
Iako je taj broj mali on odražava statistički značajno povećanje od 54% u usporedbi sa stopama prije COVIDA, prema izvješću objavljenom u medicinskom časopisu JAMA Ophthalmology.
Ugrušci retinalnih arterija bili su 35% češći nakon COVIDA-19 nego prije pandemije, no ta je razlika možda bila posljedica slučajnosti, zaključili su znanstvenici.
Ugrušci su se najčešće javljali u bolesnika s drugim stanjima koja su povećala rizik od problema s krvnim žilama, poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka i visokog kolesterola.
Čini se da rizik od ugrušaka nije povezan s ozbiljnošću zaraze koronavirusom.
Studija ne može dokazati da je COVID-19 uzrokovao ugruške u očima tih pacijenata, istaknuli su znanstvenici, rekavši da su potrebne veće studije kako bi razjasnile to pitanje.