DOBRE VIJESTI IZ LABORATORIJA /

Lijek nade za koronavirus: Remdesivir se ispituje na čak 348 lokacija u svijetu

Image
Foto: Shutterstock

U ovom trenutku u svijetu traju ispitivanja nekoliko eksperimentalnih lijekova za COVID-19

21.4.2020.
10:57
Shutterstock
VOYO logo

Posljednjih dana puno se govori o Remdesiviru. Lijek je to zamišljen za liječenje najprije hepatitisa C, a onda infekcija nastalih djelovanjem virusa ebole u čemu nije pokazao osobitu efikasnost. Međutim, laboratorijskim ispitivanjima došlo se do spoznaje da taj lijek ima učinka protiv koronavirusa SARS-CoV te MERS-CoV.

VEZANE VIJESTI

U Nacionalnom institutu za zdravlje u SAD-u provedeno je testiranje tog lijeka na makaki majmunima. Novim je koronavirusom zaraženo 12 makakija, a onda je na šest primijenjen Remdesivir. Zabilježeno je značajno smanjenje bolesti i oštećenja pluća kod majmuna zaraženih virusom SARS-CoV-2 i to samo za 12 sati da bi im se stanje nastavilo popravljati tijekom tjedna, priopćeno je iz istraživačke institucije, no još se čeka neovisnu provjeru i objavu u nekoj znanstvenoj publikaciji.

Iako mala, ta je studija zapravo odraz jedne znatno veće studije koja se provodi na pacijentima oboljelima od COVIDa-19 ili zaraženima virusom SARS-CoV-2, piše Večernji list, a smatra se da Remdesivir može spriječiti replikaciju novog koronavirusa inhibirajući replikaciju njegove RNA. Lijek je 2014. godine razvila tvrtka Gilead  Sciences, a još ranije je stranica STATNews objavila vijest sa Sveučilišta u Chicagu kako su nakon primjene Remdesivira pacijenti s težim respiratornim simptomima pušteni iz bolnice prije manje od tjedan dana.

Unatoč primjeni lijeka ipak su preminula dva pacijenta, ali od ukupno 112 na kojima je lijek primjenjivan. No, u službenoj izjavi Sveučilište je podsjetilo kako se nipošto još ne mogu izvlačiti konačni zaključci jer kliničko ispitivanje još traje te je informacija o uspjehu lijeka puštena u javnost bez dozvole. Također, treba imati na umu da se ta studija izvodi bez kontrolne skupine pacijenata.

No, Gilead Sciences sponzorira klinička testiranja lijeka na 2.400 pacijenata s teškim simptomima COVID-19 na 152 svjetske lokacije, a ispitivanja se rade na još 1.600 pacijenata s lakšim simptomima na još 169 lokacija u svijetu. A pored ispitivanja koje sponzorira kompanija koja se nalazi u kalifornijskom Bay Area, lijek se testira i drugdje, pa se ukupan broj kreće oko 6.000 pacijenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Mora se proučiti ukupne podatke kako bi se izvukao zaključak iz kliničkog ispitivanja. Pojedinačna izvješća, iako ohrabrujuća, ne pružaju dovoljno statističke snage da bi bilo moguće odrediti koliko je lijek efikasan i siguran pri liječenju COVID-19, navode u Gileadu u svojoj izjavi, a doktorica Sarah Brainard je upozorila: ''Morat ćemo napraviti procjenu učinkovitosti lijeka bez da imamo jasnu sliku o tome po čemu je zapravo ova bolest tipična''.

No čak i da istraživanja pokažu kako je lijek dobar, potrajat će dok ne dođe na police ljekarni, i to barem godinu dana koliko traje postupak odobrenja kod američke Agencije za hranu i lijekove (FDA). No, svaka dobra vijest u ovo vrijeme puno znači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
VOYO logo