VEZE S OLIGARSIMA, UGOSTILI MARIĆA... /

Kopali i rovali u zaštićenoj park šumi, Inspektorat im odrezao kaznu, ali čovjek koji je sve prijavio tvrdi: 'Vidim da su malo i zažmirili…'

Image
Foto: Net.hr ilustracija/Pixell

Jadranka turizam, tvrtka u okviru Jadranka d.d., malološinjske hotelske kuće kojom smo se bavili zato što je vlasnički povezana s fondom Alfa kapital kojeg su osnovali ruski oligarsi, a ugostili su i ministra financija Zdravka Marića, zaradila je ozbiljne kazne Državnog inspektorata

20.6.2022.
20:04
Net.hr ilustracija/Pixell
VOYO logo

Nema tog turističkog prospekta s Lošinja u kojem se biranim riječima, s puno ponosa, ne opisuje Park šuma Čikat. „Danas bujna šuma alepskog bora zasađena je na zapuštenom terenu krajem 19. stoljeća naporima Društva za pošumljavanje i poljepšavanje Malog Lošinja pod vodstvom poznatog lošinjskog prirodoslovca i domoljuba Ambroza Haračića.“, opisuje se, primjerice, taj čarobni prostor nadomak mora s iznimnom florom i faunom na web stranici Visit Lošinj. Prostor je i službeno zaštićen kao park-šuma, jer o opstanku tog bisera ovisi velikim dijelom i cjelokupna turistička budućnost otoka.

Tu bi se, dakle, trebalo graditi i raditi iznimno promišljeno i oprezno, a kada su u rano proljeće 2022. krenuli rovati bageri, i kada je postalo jasno da se na tom zaštićenom području izvode vrlo ambiciozni građevinski radovi – bez službene oznake radova, a i da se iskapaju goleme količine građevinskog materijala, lokalni aktivist Arsen Mujagić prijavio je sve Državnom inspektoratu još 22. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit Net.hr-a o nalazima inspekcijskog nalaza stigao nam je prije nekoliko dana i odgovor, da su građevinska, rudarska i inspekcija zaštite prirode obavile nadzor, te da je utvrđeno više povreda propisa. 

Građevinska inspekcija je na lokaciji kampa utvrdila „povredu propisa vezane za dokumentaciju na gradilištu“, te je obustavljeno daljnje građenje i „Rješenjem naređeno otklanjanje utvrđenih nepravilnosti u zadanom roku“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovoreno nam je da u nadzoru građenja koje se izvodi u sklopu hotela, dvorane za tenis i radova na postojećim terenima nije utvrđeno postojanje „elemenata za postupanje građevinske inspekcije jer investitor radovi izvodi u skladu s propisima“.

Image
Foto: Net.hr

Radovi u kampu tvrtke Jadranka turizam nakon Rješenja Inspektorata su zaustavljeni, ali Rješenje nije javno objavljeno - kako bi to trebalo biti po zakonu

Prijeti im "oduzimanje imovinske koristi"

No, Rudarska inspekcija je utvrdila ozbiljne prekršaje odredaba Zakona o rudarstvu, te je rudarski inspektor tvrtki Jadran turizam d.o.o. u sklopu tvrtke Jadranka d.d. u vlasništvu tvrtke Beta ulaganja, odnosno Krešimira Filipovića i Predraga Perenčevića, poduzetnika vezanih za ruski kapital, „dostavio Obavijest o počinjenju prekršaja“.   

“Rudarski inspektor je nadležnom Općinskom sudu, dostavio Optužni prijedlog sa zahtjevom za oduzimanje imovinske koristi ostvarene počinjenjem prekršaja, a ukupni spis predmeta dostavljen je nadležnom Županijskom državnom odvjetništvu na daljnje postupanje osnovom odredaba Zakona o obveznim odnosima u cilju naknade štete počinjenje Republici Hrvatskoj, kao vlasnici mineralne sirovine.”, stoji u odgovoru Državnog inspektorata na upit Net.hr-a, te je jasno da se turistička kuća zbog “rovanja bagera” u šumi Čikat na početku sezone našla u ozbiljnim problemima, da će, ako DORH potvrdi štetu – morati platiti i ono što su zaradili iskopavanjem.

Naravno, ništa od toga neće moći umanjiti štetu od rovanja po ljepoti park-šume i onome što je nestalo zauvijek, ali će možda barem poslužiti kao opomena – da se ipak ne može kopati i rovati kako tko poželi, neovisno o moćnom zaleđu, a vlasnici, graditelji koji su krenuli graditi i raditi bez dokumentacije i promišljanja o vrijednosti prostora nesumnjivo imaju moćno zaleđe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moćno zaleđe, a i HDZ-u se doniralo

Radi se o tvrtki Jadranka d.d., onoj kojom smo se bavili kada je nakon napada Rusije na Ukrajinu EU odlučila pojačati sankcije prema ruskim olgarsima i poduzetnicima koji su vezani za Putinov režim, a fond-vlasnik hotelske kuće, Alfa kapital, s moskovskom adresom, bio je vezan za osobe s popisa za sankcije. Iz hotelske kuće tvrdili su tada da su u međuvremenu sredili dokumentaciju i da su stvarni vlasnici Predrag Perenčević i Krešimir Filipović, ali, opet, radi se o poduzetnicima s ruskim adresama koji su također poslovno vezani za ruski režim. Pri Ministarstvu vanjskih poslova, na nalog EU administracije, bilo je formirano tijelo koje bi trebalo utvrđivati stvarne i prikrivene “punjače” Putinova režima, a naravno, za puteve novca, presudno je Ministarstvo financija. Net.hr je tada otkrio i posebnu vezu ministra financija, Zdravka Marića, s tom hotelskom kućom: bio je sretnik kojem je u lipnju 2019. pružena VIP usluga u najluksuznijem hotelu iz raskošnog portfelja hotelske kuće, u hotelu Bellevue, u apartamnu s pogledom na šumu Čikat, u kojem bi smještaj za ta četiri dana trebao platiti 35 tisuća kuna, ali po svemu sudeći nije – mada još čekamo službeni pravorijek Povjerenstva za utvrđivanje sukoba interesa. Ministra smo “uhvatili” u jacuzziju s pogledom, ali među lošinjanima je poznato da su hotel redovno pohodili mnogi drugi visokorangirani političari, najčešće u aranžmanu bivšeg HDZ-ovog ministra turizma, Garija Cappellija, koji je prije ministarske dužnosti bio i gradonačelnik Malog Lošinja. Osim toga, Net.hr je utvrdio da je hotelska kuća Jadranka hoteli i službeno upisana i među donatorima HDZ-a.

Mujagić: Misle da im nitko ništa ne može

“Te veze vlasnika Jadranka hotela s političkom elitom su tako snažne da su oni, po svemu sudeći, uvjereni da mogu raditi što žele. Pa su i u ove građevinske radove krenuli po tom obrascu: Nitko nam ništa ne može.”, objašnjava u razgovoru za Net.hr-a lošinjski aktivist Arsen Mujagić svoju motivaciju za prijavu kopanja po šumi Čikat. “Moramo im pokazati da nismo slijepi i glupi. I da ne mogu raditi što žele.”, kaže Mujagić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je utvrdio da je tvrtka Jadranka turizam d.o.o. od travnja 2021. bez građevinske dozvole krenula u radove na k.č. 2946/10 k.o. Veli Lošinj – umjesto tri zemljana teniska terena izgrađena su dva objekta natkrivena balonom s pratećim tehničkim prostorijama i uređajima.

Prema Mujagićevom istraživanju tvrtka na k.č. 2946/27, 2943/10, 2946/39 te 2946/12 (k.o. Veli Lošinj) gradi polumontažnu sportsku dvoranu za koju ima građevinsku dozvolu kojom je predviđeno formiranje nove građevinske čestice – a radovi su započeli iako nije prethodno formirana građevinska čestica. On je smatrao da su time prekršene odredbe članka 106. Zakona o gradnji koji početak radova uvjetuje formiranjem građevne čestice.

U svojom prijavi Inspektoratu naveo je, također, da tvrtka bez građevinske dozvole, unutar područja kampa, ali i unutar zaštićene Park šume Čikat “izvodi građevinske radove, pripremne, zemljane, instalaterske, itd., iako je to zahvat za koji je nužno ishoditi građevinsku dozvolu”.

Arsen Mujagić je upozorio Inspektorat da sve te prijavljene gradnje obuhvaćaju “iskope ukupne količine veće od 10 tisuća kubnih metara sirovine, odnosno tehničkog građevnog kamena”, a Zakon o rudarstvu omogućava eksploataciju mineralne sirovine odnosno tehničkog građevnog kamena i bez koncecije i za vlastite potrebe, ali samo temeljem građevinske dozvole”, a ako se iskopi, odnosno eksploatacija mineralne sirovine, tehničkog građevnog kamena, obavlja bez građevinske dozvole i bez koncesije, jasno je da se radi o nelegalnoj odnosno nezakonitoj eksploataciji mineralnog blaga države Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Net.hr

Radovi na teniskim terenima kojima je Inspektorat dao "zeleno svjetlo", a prijavitelj Arsen Mujagić smatra da su i tu prekršeni zakonski propisi

Radovi prijavljeni tek kada je alarmiran Inspektorat

Zanimljivo je da su radovi u kampu, tek nekoliko mjeseci nakon početka radova, dobili improviziranu ploču s informacijama tko i što gradi, a radovi su u Upravnom odjelu za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije službeno prijavljeni tek 4. svibnja 2022., nakon što je Mujagić prijavio radove Inspektoratu, i nakon što je najavljen dolazak Inspekcije.

Državni inspektorat, odnosno rudarski inspektorat utvrdio je, dakle, prekršaj, a potvrđene su i sumnje iz Mujagićeve prijave oko nelegalne gradnje u kampu, no, oko teniskih terena je utvrđeno da je sve propisno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Jadranka turizma - šutnja

“Državni inspektorat je, izgleda zažmirio na činjenicu da ni dan danas nije formirana čestica na kojoj grade sportsku dvoranu, a što se tiče teniskih terena – rekao bih da su ih “počastili”. “Iako se radi o radovima za koje je nužno ishoditi građevinsku dozvolu, iako sam im iz opreza naveo zakonske definicije koje bi njima morale biti jako dobro poznate, oni su očito prihvatili objašnjenje investitora da se ne radi o građevini, a ni gradnji. Time su im i oprostili više tisuća kubika nelegalne eksploatacije tehničkog kamena.”, komentira Mujagić.

 A neovisno o tome što je Inspektorat i Net.hr-u u odgovoru naveo da su zaustavili radove u kampu, i da je doneseno Rješenje, Mujagić upozorava da o tome nema nikakvog traga. Naime, Rješenje Inspektorata bi trebalo biti jasno objavljeno – no na gradilištu u kampu toga naprosto nema. „Prema mojim informacijama, inspektori su pokušali staviti to Rješenje, ali onda ih je predstavnik investitora – skidao. I nikome ništa. Pitajte građane ili poduzetnike bez ovakvog zaleđa jesu li im iz Inspektorata tolerirali skidanje njihovih Rješenja?“, komentira sadašnju situaciju na gradilištu Jadranka turizma, tvrtke u okviru Jadranka grupe, aktivist Mujagić.

Iz tvrtke koja je ipak za nelegalnu eksploataciju kamena završila na DORH-u, kojoj su zaustavljeni radovi u kampu, a koja je u sezonu ušla pod pojačanom lupom javnosti zbog vlasničke strukture čiji putevi vode do Moskve i zbog raskošnog ugošćivanja ministra financija Zdravka Marića, nismo dobili odgovori niti komentar na poteze Inspektorata.

Nakon objave teksta iz tvrtke Jadranka d.d. stigao je odgovor koji prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavnici Državnog inspektorata proveli su tijekom mjeseca svibnja 2022. godine detaljni inspekcijski nadzor i sveobuhvatnu kontrolu nad ukupno tri građevinska  projekta Jadranka turizma d.o.o., koji su u tijeku. Pritom u dva od tri projekta tijekom nadzora nije utvrđena nepravilnost.

U jednom od tri projekta koji su bili obuhvaćeni nadzorom, Jadranka turizam d.o.o. je unutar svog objekta – kampa, a temeljem Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima i sukladno izrađenom glavnom projektu, započela s izvođenjem jednostavnih radova na uređenju kamp mjesta. Tijekom inspekcijskog nadzora je utvrđena određena nepravilnost koja će biti u potpunosti otklonjena u roku koji je odredio Državni inspektorat. Do tada se na navedenom objektu ne izvode radovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno napominjemo da, zbog višegodišnje izuzetno složene imovinsko-pravne situacije u pogledu još uvijek neriješenog pitanja neprocijenjenog građevinskog turističkog zemljišta, i dalje poslujemo u uvjetima nereguliranih odnosa. Rješavanje imovinsko-pravnih odnosa i utvrđivanje obuhvata turističkog zemljišta kampova u postupku je od 2011. godine. Rješavanje navedenog za Jadranka turizam d.o.o. kao investitora predstavlja nužan temelj za pokretanje i okončanje bilo koje procedure, pa tako i procedura propisanih Zakonom o gradnji. Sve do definiranja svih odnosa postoji realna opasnost različitog tumačenja, nedorečenosti i nemogućnosti provedbe važećih propisa.

Što se tiče Rudarske inspekcije, obaviješteni smo da će biti pokrenut prekršajni postupak, no od nadležnog tijela do ovoga trenutka nismo zaprimili službeno očitovanje niti odgovarajući akt."

"

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo