KRAJ TRAKAVICE /

Klaus potpisao Lisabonski ugovor

Image

Dugotrajno odbijanje euroskeptika na čelu Češke da potpiše Lisabonski ugovor okončano je u utorak. Ipak, Vaclav Klaus tvrdi da Češka zbog Lisabona prestaje biti suverena država.

3.11.2009.
16:25
VOYO logo

PRAG - Ako se izuzme stalna opasnost od moguće slovenske, ali i blokade ostalih država članica EU, jedna od posljednjih formalnih prepreka ulasku Hrvatske u EU je u utorak napokon uklonjena. Nakon što su češki ustavni suci u pomalo neuobičajenoj proceduri ocijenili kako je Lisabonski ugovor u skladu s ustavom Češke Republike, predsjednik te države, konzervativac Vaclav Klaus, potpisao je novi temeljni dokument EU.

"Objavljujem da sam danas u 15 sati potpisao Lisabonski ugovor", izjavio je Klaus na konferenciji za novinare. "Čekao sam ustavnu odluku i poštujem je, premda je uopće ne odobravam", dodao je, tvrdeći kako Češka stupanjem na snagu Lisabonskog ugovora prestaje biti suverena država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Češka dobila izuzeće od Povelje o temeljnim pravima

Ipak, na prošlotjednom je summitu europskih čelnika Češka dobila traženo izuzeće od Povelje o temeljnim pravima, koja je sastavni dio Lisabona, a zbog odredbi koje bi sudetskim Nijemcima, protjeranima iz nekadašnje Čehoslovačke na kraju Drugoga svjetskog rata, dala pravo na povrat oduzete im imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lisabon bi na snagu mogao stupiti 1. prosinca

U ugovoru piše kako će na snagu stupiti prvog sljedećeg mjeseca nakon što ga ratificira posljednja država potpisnica. Češka ratifikacija, odnosno svečani čin predaje potpisanog ugovora čuvaru svih potpisanih primjeraka - talijanskoj vladi - navodno bi trebala biti obavljena za koji dan, pa se pretpostavlja da bi Lisabon na snagu mogao stupiti 1. prosinca. Ipak, nikada ne treba podcijeniti element iznenađenja i eventualnog dodatnog odugovlačenja s ovim činom.

Ako bi uistinu došlo do daljnjeg otezanja, tada bi Lisabon ponovno mogao biti doveden u opasnost, jer pitanje je trenutka kada će u Velikoj Britaniji biti raspisani parlamentarni izbori na kojima se očekuje smjena laburista i povratak konzervativaca na vlast. Torijevci najavljuju da će, ako njihovim dolaskom na vlast Lisabon još uvijek ne bude na snazi, o tome ugovoru raspisati referendum, što bi dovelo do nove neizvjesnosti, kako za Europu, tako i za Hrvatsku, jer bez novog ugovora nema ni proširenja EU.

Što se mijenja stupanjem Lisabona na snagu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Lisabonski ugovor uvodi instituciju predsjednika Europskog vijeća i visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku, de facto ministra vanjskih poslova EU, povećava broj područja u kojima se umjesto jednoglasno odlučuje kvalificiranom većinom, povećava ovlasti nacionalnih parlamenata koji će moći usporiti ili zaustaviti donošenje odluka, daje međunarodnopravnu osobnost Europskoj uniji te omogućuje istupanje iz članstva EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo