Je li zviždanje ZoranuMilanoviću razlog burne rasprave o načinu proslave "Oluje" ove godine? Jer premijer nikako ne želi da se ono ponovi.
"Pozdrav svima, a posebno onima koji drugu godinu zaredom deru svoje grlo, neka dođu zviždati na Markov trg, a ne ovdje jer je ovdje mjesto gdje se poštuje", izjavio je Milanović na proslavi "Oluje" prošle godine.
Kako će se onda proslaviti jubilarna 20. obljetnica "Oluje" odlučit će Državni odbor. I to je jedino o čemu su se Vlada i Ured predsjednice složili. Uz šefove parlamentarnih stranaka u Odboru bi bili i zapovjednici "Oluje".
"Centralna proslava bi trebala ostati u Kninu, a s obzirom da se radi o 20 godina od 'Oluje', red bi bio da hrvatski narod vidi svoju vojsku, a da to bude u Zagrebu, ali smatramo da nije dobro da to bude isti dan", rekao je general PavaoMiljavac, predsjednik Hrvatskog generalskog zbora.
Upravo je to stav i predsjednice Republike - vojni mimohod u Zagrebu, dan prije proslave u Kninu. S time se neće složiti general PetarStipetić. "Oluja", kaže, nije samo Knin.
"Podržavam ideju da se podigne zastava u Kninu, a da se u Zagrebu organizirana svečana proslava Dana pobjede. Ja već pet-šest godina ne idem u Knin jer se pretvorio u nešto što proslava Dana pobjede ne bi trebala biti", rekao je.
Generali se slažu da vojnog mimohoda treba biti. Protiv je šef HDZ-a TomislavKaramarka koji u tome vidi dodatne troškove za proračun.
Koliko bi sve koštalo još ne znaju niti u Ministarstvu obrane. Za prošlogodišnju u Kninu najviše je potrošilo Ministarstvo branitelja - gotovo 325.000 kuna. MUP 26.500, dok u MORH-u kažu da su platili samo prekovremene sate. Preleti aviona već su bili uplanirani u godišnji raspored letova. Ukupno oko 351.000 kuna.
U Vladi je stav jasan: "Sve u jednom danu, jer nema smisla slaviti nešto dan prije ili kasnije", rekao je nedavno ministar obrane AnteKotromanović.
Za dogovor je ostalo još tri i pol mjeseca.