Nevjerojatnu priču ispisalo je društvo u skupini A na EURU.

16.6.2012.
11:45

Česi su na stadionu Miejski u Wroclawu savladali sudomaćine Poljake 1-0, dok su istim rezultatom Grci savladali Ruse na Nacionalnom stadionu u Varšavi. Česi su tako četvrtfinale izborili kao prvoplasirani u skupini, dok su Grci osvojili drugo mjesto zbog boljeg međusobnog omjera s Rusima usprkos jednakom broju bodova i lošijoj gol-razlici. Jedini gol za pobjedu Češke zabio je Petr Jiraček u 72. minuti, dok je Grcima trijumf vrijedan četvrtfinala donio Giorgios Karagounis.

Veteran je u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena u svojoj 120. utakmici za reprezentaciju kojom s izjednačio s grčkim dosadašnjim rekorderom prema broju nastupa u vlasništvu Theodorosa Zagorakisa. Uoči utakmica 3. kola u najboljoj je poziciji bila Rusija kojoj je i bod protiv Grka bio dovoljan za prolaz dalje, a čak i poraz u slučaju remija između Poljaka i Čeha. No, Rusi nisu našli načina kako probiti grčki bunker, dok su s druge strane europski prvaci iz 2004. na svoj tradicionalan način, čvrstom obranom i kontranapadima, došli do rezultata.

Grci su jedini gol na susretu zabili u završnim sekundama prvog dijela. Ruska je obrana zaboravila Karagounisa koji se iskosa s desne strane nakon ubacivanja iz auta sjurio sam prema vrataru Vjačeslavu Malafejevu i prizemnim udarcem u dalji kut pronašao put do mreže. Do tog je trenutka Rusija uputila čak 16 udaraca prema golu Grka, ali samo jedan u okvir, što dovoljno svjedoči o njihovoj neefikasnosti.

U nastavku su se ruski jalovi napadi nastavili razbijati o bedeme grčke obrane, a s druge su strane Grci imali i priliku za 2-0 budući je u 70. minuti udarac Giorgiosa Tzavellasa iz slobodnog udarca odsjeo na gredi. Rusi su u tim trenucima još uvijek bili u četvrtfinalu, budući im je odgovarao rezultat iz druge utakmice (0-0), ali samo dvije minute kasnije Petr Jiraček je zabio za vodstvo Češke i zavio Poljake i Ruse u crno. Nakon proigravanja Milana Baroša Jiraček je ušao u kazneni prostor Poljaka, i udarcem desnicom ispod Przemyslawa Tytona postigao svoj drugi gol na Euru vrijedan četvrtfinala. Poljaci su dobro otvorili susret, imali dominaciju u prvih 20 minuta, ali nakon toga su Česi usprkos izostanku ozlijeđenog Tomaša Rosickog preuzeli inicijativu i bili su opasnija i bolja momčad.

U posljednjim trenucima, u četvrtoj minuti sudačke nadoknade, Poljaci su imali možda i najbolju priliku za izjednačenje kojim bi napravili uslugu Rusima, ali je udarac Jakuba Blaszczykowskog s crte izbio Michal Kadlec. Poljaci su tako kao sudomaćini propustili veliku priliku na domaćem travnjaku izboriti prvi četvrtfinale Eura u svojoj povijesti, dok su Rusi nakon sjajnog otvaranja natjecanja (4-1 pobjeda protiv Čeha) iznenađujuće ispali. Bit će mnogo pitanja za ruskog izbornika Dicka Advocaata, ponajprije zašto je forsirao u vrhu napada Aleksandra Keržakova koji je na Euru ostvario negativan rekord uputivši najviše udaraca prema suparničkim vratima od svih igrača (14), ali niti jedan o okvir! Zanimljiv je, pak, statistički podatak da je Grčka u trenutku postignutog gola Karagounisa zabila 3 gola iz pet udaraca u okvir, uključujući nerealizirani jedanaesterac protiv Poljaka.