gdje je nastao problem? / Jedan od krivaca za duge liste čekanja su - PACIJENTI!

Europska komisija poslala je Hrvatskoj opomenu zbog Direktive o prekograničnom liječenju građana Europske unije na temelju koje hrvatski građani mogu ostvariti zdravstvenu zaštitu u drugim europskim zemljama. Što je zasmetalo Komisiju u ministarstvu zdravlja ne otkrivaju, već poručuju da se radi o nesporazumu.

21.7.2014.
18:51
VOYO logo

Na prvi pregled magnetom na zagrebačkom Rebru čeka se više od 200 dana. Jedan od krivaca za tako duge liste čekanja su - PACIJENTI.

"Oni se prijavljuju u sve bolnice ili u barem 3 isti bolesnik. I nitko ne kontrolira. Drugi dio ne dolaze na preglede. Ne odjavljuju se i to čini ogromne liste čekanja koje su u stvari jedna laž", izjavio je predstojnica Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Zagreb Ranka Štern Padovan.

Pa su tako na red danas došli oni koji bi pregled obavili tek iduće godine.

"Danas 70 posto pacijenata nije diglo telefon, a bili bi na redu za pregled 3 mjeseca prije nego što mu piše u terminu. No, oni su na godišnjem".

Najdulje se u Hrvatskoj čeka na početak ortodontske terapije - 1.202 dana, 335 na ugradnju koljena, a samo desetak dana manje na ugradnju kuka.

"Ako je čovjek bolestan nema vremena čekati, nema svrhe čekati, onda bolest napreduje...".

Otkako je Hrvatska u Europskoj uniji građani imaju pravo na pregled i u drugim zemljama članicama, no mali ih je broj to u posljednjih godinu dana i učinilo jer HZZO plaća samo troškove po svom cjeniku.

"Sam građanin kada ode u drugu državu članicu, osobno podmiruje nastale troškove u cijelosti po cijenama koje jesu u toj drugoj državi, a ostvaruje pravo na povrat po zavodskim cijenama što svi znamo da su objektivno naše cijene ipak niže od cijena u većini država članica", kazala je SandraOrešić, pomoćnica v.d.ravnateljice HZZO-a za pravne poslove.

Na pravo liječenja izvan zemlje Hrvatsku obvezuje Direktiva o prekograničnom liječenju građana zbog koje je ovih dana ministarstvu zdravlja stigla opomena Europske komisije.

"Europska komisija provjerava da li je Hrvatska ispravno prenijela u svoje zakonodavstvo odredbe direktive o pravima pacijenata u prekograničnoj zaštiti", dodaje Orešić.

Tvrde da je došlo do nesporazuma jer su odredbe Direktive u prenesene u hrvatsko zakonodavstvo te da će se sutra sastati s predstavnicima ministarstva zdravlja kako bi vidjeli gdje je nastao problem.

"Ono što vam možemo reći je da se prigovori EK ni u kojoj mjeri ni u kojem dijelu ne odnose na liste čekanja niti EK traži od Hrvatske da svoje pacijente šaljemo u druge članice EU", kazao je glasnogovornik ministarstva zdravlja JosipJagić.

Tamo se kažu, na neke preglede čeka dulje nego u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo