Japan ulaže u iransku naftnu industriju

Japan i Iran u srijedu su postigli povijesni sporazum koji bi Tokiju mogao omogućiti pristup najvećem svjetskom naftonosnom polju Azadegan.

1.11.2000.
22:08
VOYO logo

Sporazum je od presudne važnosti za sirovinama siromašni Japan, a pristup stalnom izvoru nafte vjerojatno će pomoći pri smirivanju napetosti oko iranskog programa naoružanja i njegovih veza sa SAD.

Japan je o tome govorio i u zajedničkoj izjavi koju su nakon razgovora zajedno izdali japanski premijer Joširo Mori i iranski predsjednik Muhamed Hatami. "Japanska strana istaknula je kako je važno spriječiti i onemogućiti širenje sustava koji mogu nositi oružje za masovno uništenje", kaže se u izjavi, uz dodatak da su obje strane izrazile odlučnost da udvostruče napore za razoružanje i neširenje oružja za masovno uništavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japanske tvrtke zainteresirane su za ulaganja u Iran, ali se kreću oprezno, dijelom zabrinute zbog američkih sankcija. U Iranu nije bilo novih japanskih ulaganja od 1993. Izvanteritorijalna Uredba o sankcijama prema Iranu i Libiji, koja prestaje vrijediti u kolovozu iduće godine, kaže kako su SAD spremne nametnuti sankcije stranim tvrtkama koje ulažu u Iran i Libiju, zemlje za koje Amerikanci tvrde da pomažu terorizam.

U očitoj reakciji na taj dokument, dvojica su političkih vođa u zajedničkoj izjavi istaknula da "dijele stajalište da terorizam treba osuditi u svakom njegovu obliku" i izrazili odlučnost da surađuju u borbi za sprečavanje i odstranjivanje terorizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazum, koji japanskim naftnim tvrtkama daje prednost nad drugim tvrtkama u pregovaranju oko istraživanja i razvoja golemog naftonosnog polja, koje sadrži najmanje 5-6 milijardi barela sirove nafte, mogao bi otvoriti vrata najvećem japanskom ulaganju u Iran od Islamske revolucije 1979. Iranu je osobito bilo stalo do ulaganja u njegov energetski sektor, a upravo to će sporazum najvjerojatnije zagovarati.

Sporazum je Tokiju postao presudan nakon što je u veljači tvrtka Arabian Oil Co Ltd, kojoj je sjedište u Japanu, nakon 40 godina izgubila koncesiju nad dijelom Neutralne zone koji pripada Saudijskoj Arabiji. Iran je treći najveći dobavljač sirove nafte Japanu, a polje Azadegan može proizvoditi gotovo 400 tisuća barela sirove nafte na dan, što je 80 posto ukupne količine koju Japan, koji uvozi svu svoju naftu, sad dobiva iz Irana.

Naftni sporazum mogao bi pomoći i Hatamiju, umjerenom reformatorskom predsjedniku koji je razočarao mnoge zbog neispunjenih obećanja o gospodarskoj reformi, kojega u svibnju očekuju izbori. Hatami, čiji posjet Tokiju završava u petak, govorio je i u japanskom parlamentu, pozvavši na bolje političke odnose između dviju zemalja, a u razgovoru s japanskim poduzetnicima zatražio je da počnu više ulagati u Iran. "Siguran sam da će se pravodobna odluka japanskih organizacija i tvrtki da se uključe u proces ulaganja i prijenosa tehnološkog znanja u iransko gospodarstvo pokazati iznimno korisnom za obje strane", rekao je Hatami japanskim poduzetnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo