Umjesto na radnom mjestu, u minskom polju, pirotehničar Zdenko Tomić posljednja tri tjedna obilazi bolnice. Toliko je prošlo od nesreće u kojoj je ostao bez potkoljenice.
"Poslije eksplozije, sve te evakuacije u helikopteru ja sam bio svega svjestan. Ali kako da kažem, tek to čovjeku sjedne, još nije to sjelo, vjerojatno ni neće tako skoro da sam izgubio nogu", priznao je.
Zbog preniske cijene, posao pirotehničara je neisplativ, pa umjesto realnih stotinu, odrađuju 300 kvadrata i ugrožavaju vlastiti život.
"Cijena kvadrata je najveći krivac za stradavanja i kasnije za same pirotehničare koji su ostali radit", rekao je Tomić.
Njih oko 600 glavu svaki dan nose u torbi. Cijena očišćenog kvadrata danas je gotovo triput manja nego prije, pa se i znatno brže radi jer jedina ratna zadaća u miru - ovisi o nemilosrdnoj tržišnoj utakmici.
"U strahu smo! Time riskiramo dodatno ne samo naše živote, nego i živote ljudi koji će kasnije koristiti te površine", kazao je pirotehničar Sjepan Tadić.
Dnevno u prosjeku očiste 380 metara kvadratnih. Zbog svega, priznaju kako je nekad sigurnost u drugom planu.
"Cijeli sistem nas tjera da radimo ono što ne bi smjeli raditi", naglasio je pirotehničar Josip Selinger.
Dosad je na terenu poginuo 41 pirotehničar. I Zdenko i njegovi kolege koji i danas rade, nadaju se da će tu brojka stati.
"Ja sam tu možda problem. Ne možda, nego sam sigurno dobro prošo u svemu tome kao su prošli moji kolege koji su smrtno stradali", dodao je Zdrenko.
Čeka ga dugotrajna rehabilitacija, pa proteza. Nada se da će brzo ponovno prohodati.
"Naravno, više neće bit kao nekada, jer se dogodila ta trauma. Ali s korištenjem proteze i našim cjelokupnim suportom napravit ćemo sve da on bude primjereno aktivan i da može obavljati sve svoje obveze", poručio je ortoped Zavod za ortopedska pomagala i rehabilitaciju KBC Zagreb Ognjen Živković.
Uz podršku svoje djece, Zdenko ne namjerava izgubiti volju. U minsko polje vjerojatno više neće, ali neće, kaže, ni u penziju.