Slavonci i ove godine muku muče s komarcima. Zbog povećanja vodostaja Dunava, poplavljena su velika šumska područja Kopačkog rita, a povećao se i vodostaj Drave. Sve to utječe na broj krvopija na tom području, a s kojima se "na prvoj crti" bore voditelj služba za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije Hrvoje Bekina te pilot Miroslav Vlašić, pišu 24sata.
Bekina, naime, prati stanje komaraca i izlazi na teren, dok se Vlašić sa svojim zrakoplovom, koji već ulazi u kategoriju oldtimera, već 40 godina bavi tretiranjem komaraca.
Do sada izdano već 27 preporuka
Hrvoje Bekina kaže da su prve ličinke ove godine uočili već 21. svibnja u Kopačkom ritu, gdje su zabranjeni tretmani pa se nije moglo ništa učiniti osim pratiti njihov razvoj i čekati kada će odrasli komarci izletjeti. Nakon što su u svibnju vidjeli velika legla, odmah su izdane preporuke Gradu Osijeku i jedinicama lokalne samouprave, a NZZJZ je do sada izdao već 27 preporuka za tretiranje komaraca na području Osijeka.
Stanje brojnosti komaraca prate pomoću klopki, a 2019. u jednoj takvoj koja je bila postavljena u Kopačkom ritu, u 12 sati uhvatili su 40 tisuća komaraca.
Jedini u Hrvatskoj koji tretira komarce
Komarci se u Slavoniji tretiraju iz zraka, a za to je zadužen iskusni pilot Miroslav Vlašić, koji ovaj posao radi već 40 godina.
Miroslav Vlasic vlasnik je tri tvrtke za zrakoplovstvo i desetak aviona za razne svrhe.
"Letim u zrakoplovu Antonov An-2. Njegov prvi prototip proizveden je 1939. u bivšem Sovjetskom Savezu, a on već spada i u grupu oldtimera. Zadovoljavajući je što se tiče brzine jer, kada je riječ o komarcima, nije nam cilj juriti i biti brz. Cilj je to da budemo temeljiti za što je njegova brzina od 180 km/h idealna", kazao je Vlašić, čiji se avion zove Red Baron, što je nadimak nekadašnjeg pilota lovačkih aviona u Prvom svjetskom ratu.
Inače, Vlašić je jedini koji se bavi ovakvim tretmanom komaraca u Hrvatskoj. Na avionu se nalaze "mikroneri" koji stvaraju milijune kapljica koje padaju na zemlju, a kada komarac dotakne te kapljice, on ugiba.