Više od polovice ili 53 posto od 450 hrvatskih vodećih tvrtki ove godine unatoč krizi planiraju zapošljavanje novih IT (informatičko-tehnoloških) kadrova, pa i pripravnike (njih 80 posto), pri čemu najviše programere te softverske i sistemske inženjere, pokazalo je najnovije istraživanje o potrebama poslodavaca za IT stručnjacima u 2010. predstavljeno je u utorak na skupu u Visokoj školi za primijenjeno računarstvo u Zagrebu.
Istraživanje je prema riječima predsjednika Upravnog vijeća te visoke škole Hrvoja Balena provedeno drugu godinu za redom, u veljači ove godine, na uzorku od 450 vodećih hrvatskih tvrtki-poslodavaca, i u suradnji s Učilištem Algebra te HUP-ovom Udrugom ICT (informacijsko-komunikacijske tehnologije) te HGK-ovim novoosnovanim Udruženjem za informacijske tehnologije.
Osim novog zapošljavanja u ovoj godini Balen je među važnijim nalazima istraživanja istaknuo i da 87 posto poslodavaca smatra da u Hrvatskoj i dalje nedostaje kvalitetnog IT kadra, posebno programera i 'softveraša' koje će ove godine nastojati i najviše zapošljavati (46 odnosno 41 posto poslodavaca).
Novost je i da poslodavci sada od tog kadra više nego prije očekuju višu i visoku stručnu spremu (njih oko 77 posto), a manje srednju stručnu spremu, koju, po riječima Balena, još uvijek ima gotovo 50 posto trenutno zaposlenih u hrvatskom IT sektoru.
Predstavljanje istraživanja pratila je i tematska diskusija predstavnika poslodavaca, državnih institucija i samog ICT sektora, koji su se najviše 'uhvatili' podatka iznesenog na skupu da hrvatski ICT sektor 'proizvodi' 5 do 6 posto BDP-a.
Kazavši da bi takav udjel ICT-a u BDP-u bio sjajan ako se može dokazati, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Ruđer Friganović ipak je naglasio važnost tog sektora u stvaranju dodane vrijednosti te za razvoj gospodarstva i društva u cjelini.
ICT industrija za to ima 'i volje i apetita', a posebno može pomoći da se u Hrvatskoj riješi osnovni problem, a to je organizacija, kao i da 'prestanemo biti majstori improvizacije'.
Dodao je i da Hrvatska nema velike šanse u zapošljavanju tekstilnih i drugih tradicionalnih radnika, ali da bi IT kadrove svakako mogli zapošljavati više, posebno ako se bolje promoviraju ta zanimanja i odrede programi u postojećim obrazovnim ustanovama.
Hrvoje Sagrak iz HUP-ove Udruge ICT ocijenio je pak da sveukupno nećemo daleko naprijed sve dok u investicijama u ICT još uvijek dominira država, te da bi tu dominaciju trebale preuzeti male i srednje tvrtke.