Korizma je počela, sljedećih 40 dana vrijeme je kad se kršćani pokornički pripremaju za najveći kršćanski blagdan Uskrs. Danas je prvi dan korizme - Čista srijeda ili Pepelnica dan kad vjernici diljem zemlje pohađaju crkve i obredno se posipaju pepelom.
"Spomeni se čovječe da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti", upravo su to riječi kojima na svaki blagdan Pepelnice svećenik po glavi posipa vjernike. To posipanje označava pokoru i spremnost za novi život te podsjeća čovjeka na njegovu smrtnost i prolaznost. Dok se pepeo posipa svećenik može govoriti i riječi: "Obratite se i vjerujte evanđelju".
Pepeo koji se nanosi vjernicima na glavu dobiveno je spaljivanjem blagoslovljenih maslinovih ili palminih grančica od prethodne Cvjetnice.
Što uopće znači posipanje pepelom?
“Ono označava obraćenje. Čovjek ne želi više živjeti u ništavilu grijeha, nego u punini Božje ljubavi. Posipanjem pepelom praksa je koja seže u Stari zavjet. Posuti se pepelom znači priznati svoj grijeh pred Bogom. I ne samo priznati svoj grijeh, nego priznati ništavilo grijeha, a samim time i svoju ništavost dok smo u grijehu. Kako je pepeo simbol ništavila, tako i raskajani grješnik na neki način sudi sam sebi uviđajući da je na putu u ništavilo kada ga obuzme grijeh. No svjestan Božjega milosrđa i praštanja posipa se pepelom, priznaje svoj grijeh pred Bogom, obraća se sa svoga lošega puta", objasnio nam je svojedobno u razgovoru nam fra Zvonimir Pavičić, župnik župe Međugorje.
Pepelnica uvijek pada u srijedu, a kako je riječ o pozivu na unutrašnje čišćenje, zato se i naziva Čistom srijedom. No zašto početak korizme uvijek pada na srijedu, na najobičniji dan u tjednu, a ne na nedjelju?
"To je vrijeme posta pred najveću svetkovinu - Uskrs. U tradiciji Crkve nedjeljom se ne posti. Da bi se nadomjestio broj od četrdeset dana dodaju se još ta četiri dana prije Prve korizmene nedjelje, tako da korizma započinje u srijedu", kazao je fra Zvonimir Pavičić.
Pepelnicu je, uz Veliki petak, Crkva proglasila zapovjednim postom i nemrsom.
"Po crkvenim propisima, postiti znači imati jedan cjelovit obrok u danu, najesti se do sitosti i dva manja obroka. Nemrs podrazumijeva nejedenje mesa. dakle, kad je post i nemrs, ne jedemo meso i manje jedemo nego obično. Ovdje treba napomenuti da je u našem narodu običaj da se na dan posta i nemrsa, a to su Čista srijeda i Veliki petak ne jede meso, ali ni mliječni proizvodi. Također je negdje hvalevrijedan običaj da se te dane posti o kruhu i vodi", zaključio je fra Pavičić.