vlada u bruxelles šalje primjedbu /

Hrvatska na trećem mjestu po nezaposlenosti mlađih od 25!

Hrvatska će se žaliti na preporuku Europske komisije da se zbog smanjenja deficita u mirovinu sa 67 godina odlazi ranije nego što se planiralo. No, na sastanku s europskim povjerenikom za zapošljavanje u Vladi najviše se razgovaralo upravo o toj temi, jer po nezaposlenosti i broju nezaposlenosih mlađih od 25 godina Hrvatska je na neslavnom trećem mjestu.

4.6.2014.
18:52
VOYO logo

Prema podacima Eurostata, Hrvatska s 49 posto i dalje drži treće mjesto u EU prema nezaposlenosti mlađih od 25 godina. Ispred nas su samo Španjolska i Grčka. Prosječna stopa nezaposlenosti mladih u EU je 22,5 posto - upola niža od one u Hrvatskoj.

"Mislim da bi politika općenito trebala biti više usmjerenija prema nama mladima", smatra MichaelVuković, strojarski tehničar koji je nedavno ostao bez posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bit će - obećavaju ministrica socijalne politike i mladih te ministar rada, koji su razgovarali s europskim povjerenikom za zapošljavanje. Hrvatska do 2020. na raspolaganju iz Europskog socijalnog fonda ima milijardu i pol eura za projekte zapošljavanja. Iz programa Jamstvo za mlade trebala bi pak dobiti 66 milijuna.

"Prema programu svaka mlada osoba unutar 4 mjeseca od prijave na Zavod mora se zaposliti ili ući u program naukovanja ili daljnjeg obrazovanja", rekao je LàszloAndor, povjerenik EU za zapošljavanje, socijalnu politiku i uključivanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No Unija Hrvatskoj novac prvo mora odobriti, a to se ne očekuje prije jeseni. Dotad će Vlada za projekte zapošljavanja mladih uzeti kredit kod Europske investicijske banke.

"On vrijedi za premoštavanje dok vam ne dođu sredstva. Kad vam dođu ta sredstva kredit ćete vratiti, a sredstva su sigurna da će doći. Kamata je niska. Praktički je nema", rekao je ministar Mrsić.

Zasad nema dogovora Komisije i Vlade oko preporuke da Hrvatska što prije podigne granicu umirovljenja na 67 godina. Ministar kaže da Hrvati žive 5 godina kraće od prosječnog građanina EU-a, a izjednačavanje životnog vijeka očekuje se tek u 2030-ima.

"Mi ćemo dovesti u neravnopravan položaj građane Republike Hrvatske jer će bitno kraće uživati mirovinu nego prosječan građanin EU", rekao je Mrsić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga i činjenice da način izračuna odnosa između odgovarajuće mirovine i životnog vijeka još nije napravljen, Vlada u Bruxelles šalje primjedbu.

"Da dotada odluka o tome da li treba pomaknuti dob za odlazak u mirovinu ranije ili ne treba biti postponirana", rekao je Mrsić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protivi se i Hrvatska stranka umirovljenika, članica vladajuće Kukuriku koalicije. Prebrzo podizanje dobne granice, kažu, izazvat će stampedo odlazaka u prijevremenu mirovinu.

"Mislim da bi eksperti Europske komisije morali malo više uvažiti našu zbilju", izjavio je SilvanoHrelja.

Povjerenik Andor poručuje da pregovori još traju i da treba pronaći ravnotežu. U zemlji u kojoj se očekuje da za godinu dana broj umirovljenih sustigne broj zaposlenih, to će biti teško postići.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo