jednakost samo deklarativna /

Hrvati odbijaju sudjelovati u kućanskim poslovima

Novo istraživanje Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje pokazalo je kako je u hrvatskom društvu rodna ravnopravnost tek deklarativna. Naime, muškarci podržavaju rodnu ravnopravnost na razini stavova, ali kad dođe do akcije ii primjene stavova - tu svaka jednakost prestaje.

14.10.2011.
20:08
VOYO logo

Na konferenciji 'Muškarci i rodna ravnopravnost: za ravnopravnost je potrebno dvoje' predstavljeni su  rezultati prvog istraživanja u Hrvatskoj o muškarcima i rodnoj ravnopravnosti.

"Muškarci podržavaju rodnu ravnopravnost na razini stavova, ali što se tiče ponašanja tu se baš ne ogleda ravnopravnost", sažela je rezultate voditeljica istraživanja Nataša Bijelić iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sociologinja Bijelić naglasila je kako rezultati ukazuju na to da većina muškaraca u Hrvatskoj prihvaća ideju rodne ravnopravnosti i razumije ju na intelektualnoj razini, ali se to ne odražava nužno i kroz njihovo ponašanje.

Rezultati su također pokazali da rodna ravnopravnost ima pozitivan učinak na muškarce. Naime, muškarci koji podržavaju rodnu ravnopravnost u stavovima zadovoljniji su vezom s partnericom, više sudjeluju u kućanskim poslovima i brizi oko djece te su manje skloni rizičnim ponašanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče kućanskih poslova i brige oko djece, sudjelovanje muškaraca može se opisati izrazom 'povremeno', a tek oko jedne petine muškaraca kaže da se svakodnevno bavi djecom, odnosno da obavlja određene aktivnosti vezane uz brigu o djeci, rekla je Bijelić.

Nataša je također istaknula kako su mlađi, obrazovaniji muškarci i oni viših prihoda skloniji rodno ravnopravnim stavovima. Oni su svjesniji kako su kućanski poslovi i briga o djeci zajednički posao.
Istraživanje je pokazalo i da je trećina muškaraca koristilo fizičko nasilje protiv žena, a petina muškaraca seksualno nasilje.

"Što se tiče nasilja pokazalo se da je ono povezano s rodno neravnopravnim stavovima, što znači da su muškarci koji u svojim stavovima ne zastupaju rodnu ravnopravnost skloniji nasilju, te homofobiji, homofobičnim izjavama", ustvrdila je Bijelić.

Suprotno tome, muškarci najmanje ravnopravnih stavova, skloniji su korištenju seksualnih usluga, homofobičnim stavovima i rizičnom ponašanju poput sudjelovanje u tučnjavama, krađama i pripadnost bandama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje 'Muškarci i rodna ravnopravnost u Hrvatskoj' dio je međunarodnog istraživanja o muškarcima i rodnoj ravnopravnosti pod nazivom IMAGES - International Men and Gender Equality Survey. Istraživanje su inicirali i koordinirali Instituto Promundo iz Brazila i International Center for Research on Women iz SAD-a. Hrvatska je jedna od šest zemalja, uz Brazil, Meksiko, Čile, Ruandu i Indiju, u kojoj je istraživanje provedeno. Istraživanje je u Hrvatskoj provedeno na uzorku od 1.500 muškaraca i 505 žena u dobi od 18 do 68 godina u Zagrebu te gradovima i selima u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike