Gestovno računarstvo je postalo stvarnost

Ova šarena rukavica možda je modni promašaj, no zahvaljujući njoj, uskoro ćemo upravljati računalima poput Toma Cruisea u Specijalnom izvještaju: pokretima ruku.

15.6.2010.
1:45
VOYO logo

Računarstvo bazirano na gestama nije nova ideja, no ponovno je zadobilo interes javnosti zbog uskorog lansiranja Kinecta i PSMovea. Uređaji iz Microsofta i Sonyja prate pokrete tijela korisnika i repliciraju ih na ekranu. Međutim, ideja računala koje može pratiti delikatne pokrete ruku u tri dimenzije sveti je gral gestovnog računarstva.

Problem s Kinectom i PSMoveom je što se ne fokusiraju na detaljne pokrete ruku i time ograničavaju mogućnost manipulacije virtualnih predmeta, rekao je Javier Romero, istraživač s Kraljevskog tehnološkog instituta u Švedskoj. Prema njemu, postojeći sustavi mogu uhvatiti pokrete ruku, no ne i suptilne pokrete zglobova i prstiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sad, sustavi koji mogu uhvatiti pokret svakog prsta koristili su se samo za snimanje filmova. Uključivali su skupu opremu i markere smještene na tijelo korisnika. Rukavice s takvim markerima koštaju oko 20,000 dolara i nisu baš praktične za nošenje.

Robert Wang s MIT-a je razvio sustav koji bi u naše domove mogao dovesti gestovno računarstvo, i to po povoljnoj cijeni. Sustav se sastoji od para šarenih rukavica, web kamere i laptopa. Ključ sustava su šarene rukavice koje na sebi imaju 20 područja sveukupno obojenih u deset boja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boje su raspoređene tako da iste boje budu maksimalno razdvojene kako bi se geste što detaljnije bilježile na kameri. Zahvaljujući bojama, sustav može identificirati položaj svakog prsta i znati razliku između prednje i stražnje strane ruke.

Kad sustav utvrdi položaj ruke, uspoređuje ga s 100,000 slika ruku u rukavicama koje ima u bazi. "Ako imate više slika od toga, sustav radi sporije, a ako imate manje, nemate adekvatnu reprezentaciju svih mogućih položaja ruku", objašnjava Wang.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad jednom pronađe gestu, prikaže ju na ekranu. Ovaj se proces ponavlja nekoliko puta u sekundi, pa sistem vjerno rekreira geste u realnom vremenu.

Sustav je u fazi kad već može prepoznati većinu slova iz jezika znakova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rukavice su toliko jeftine za izradu - koštaju oko pet kuna - da bi mogle donijeti gestovno računarstvo širokoj publici, kaže Douglas Lanman, stručnjak za interakciju ljudi s računalima sa sveučilišta Brown. Ipak, da bi sustav postao stvarno popularan, morao bi raditi bez rukavica.

Vrlo je teško prepoznati pokrete golih ruku ispred kamere, no znanstvenici imaju neke ideje. Dok ih ne ostvare, pogledajte kako radi Wangov sustav:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

http://c.brightcove.com/services/viewer/federated_f9/2227271001?isVid=1

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo