Ministri ujedinjeni u kresanju deficita. Rashodi su skresani, prihode još treba blago napumpati. Potpredsjednik Vlade potvrđuje da rebalans ide na sjednicu Vlade idućeg tjedna. No, deficit se ipak neće kresati s više od milijarde kuna sveučilišnog novca.
Linić je oštriji prema sveučilištima. Kaže da se tamo rasipa novac. Upozorava - fakulteti imaju autonomiju, ali istodobno su i korisnici proračuna s velikim viškom na računu.
No, HNS opet misli suprotno od Linića. Tvrde da je to novac od kojeg fakulteti preživljavaju i da im to ne treba oduzimati. No jednu od bitnijih stavki rebalansa rashoda Linić je postigao preko HZZO-a, koji će troškove srezati za više od 700 milijuna kuna.
"700 milijuna su uštede koje je postigao ministar kroz jedinstvenu nabavu od 350 milijuna i nižu cijenu lijekova s obzirom da se lijekovi plaćaju na vrijeme", kaže ministar financija.
HZZO će proračun spašavati rezom od 710 milijuna kuna. Neslužbeno - najviše će se rezati u bolnicama - čak 287 milijuna kuna, dok bi ušteda od lijekova na recept trebala biti 135 milijuna.
Rezat će se i naknade za bolovanja i porodiljne dopuste - po sto milijuna kuna svaki. Još 68 milijuna trebao bi HZZO uštedjeti u primarnoj zaštiti, a po deset milijuna na troškovima liječenja u inozemstvu i naknada za ozljede na radu.
Ministar tvrdi da se to neće odraziti na građane.
"Zdravstvene usluge neće biti manje, bit će dostupne svima jer smo uštedjeli na lijekovima 250 milijuna kuna", uvjerava RajkoOstojić.
Vlada i dalje nije sigurna hoće li joj glavna stavka za bildanje prihoda - prebacivanje benificiranih iz drugog u prvi stup uspjeti. Neslužbeno se doznaje da će Bruxelles tu kombinaciju odobriti ako Vlada garantira uvođenje poreza na nekretnine u 2016.