Ako zastupnici europskog parlamenta prihvate prijedlog zakona koji seksualno napastovanje na radnome mjestu stavlja unutar zakona, taj će se čin po prvi puta pravno definirati kao kriminalno djelo.
Zakon će ojačati zaštitu zaposlenika oba spola koji se žale na diskriminaciju na osnovi spola, i učvrstiti pravo žene na povratak na posao nakon porodiljskog dopusta.
Komesar EZ-a za rad i socijalnu politiku Anna Diamantopoulou, koja je i sama pretrpjela seksualno napastovanje kao 19-godišnja studentica, izjavila je da zakon nema za primarnu svrhu kažnjavanje počinitelja, već prevenciju takvih zločina.
ŤSamo postojanje takvoga zakona će ohrabriti žene da javno iznose slučajeve seksualnog napastovanja, i ne prihvaćaju zlostavljanje pasivnoť, naglasila je Diamantopoulou.
Istraživanja su pokazala da je takav zakon krajnje neophodan. Posljednja studija provedena 1999. godine pokazale je porazne imala je za ishod poraznih više od 50 posto žena EZ-a koje su se suočile s Ťneželjenim seksualnim prijedlozimať, dok je istovremeno javna svijest o tim zločinima bila vrlo slaba. Prema Diamantopoulouovoj, 35 posto žena i 10 posto muškaraca bili su objekti seksualnog napastovanja na radnom mjestu.