I DALJE TEMA DANA /

Evo što se o 'Lexu Perković' pričalo u Strasbourgu

O 'Lexu Perković' je i u srijedu opet bilo govora po hodnicima u Strasbourgu. Austrijski zastupnik u Europskom parlamentu Hannes Swoboda, baš kao i premijer Milanović, misli da Europski uhidbeni nalog i nije toliko važna tema koja bi mogla uništiti odnose Europske unije i Hrvatske.

11.9.2013.
16:37
VOYO logo

O 'Lexu Perković' i u srijedu je bilo govora u Strasbourgu. Austrijski zastupnik u Europskom parlamentu HannesSwoboda tako misli da europski uhidbeni nalog i nije toliko važna tema koja bi mogla uništiti odnose Europske unije i Hrvatske.

"Treba se naći izlaz iz ove situacije i nadam se da će se uskoro i naći. Ne bi bilo dobro obilježiti ulazak u EU s tim konfliktom", smatra Swoboda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je austrijski političar da je razgovarao s VivianeReding koja je odlučna poduzeti nešto, a uskoro će pričati i s hrvatskim premijerom ZoranomMilanovićem.

Osvrnuo se Swoboda i na drugi problem koji posljednjih dana baca lošu sliku na Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bio sam u Vukovaru i jako je važno za za premijera da se dostojanstveno odnosi prema prošlosti. No, treba se okrenuti budućnosti. Europska komisija trebala bi reagirati i oko Vukovara jer bi u suprotnom mogli biti optuženi da štite jednu stranu", smatra Swoboda.

Za hrvatskog europarlamentarca ToninaPiculu stvar je jasna - Viviane Reding je političarka koja se nalazi u kampanji i zato se bavi onime za što misli da će joj donijeti korist.

"Čudi me što ni ona, a ni Barroso nisu među svoje uspjehe spomenuli  i ulazak Hrvatske u EU. A ni ona, ni on danas nisu dotakli temu europskog uhidbenog naloga. Radi se o tome da je stvar visoko politizirana, treba stvari vratiti u korito", smatra Picula.

Povjerenik EU za zaštitu potrošača NevenMimica otkrio nam je da pred Europsku komisiju još nije došao prijedlog vezan uz reakciju na spornu odredbu europskog uhidbenog naloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naravno da ako Komisija nije raspravljala o nečemu, ne može ni blefirati. Komisija svakako očekuje da žemlje članice provode europsko zakonodavstvo. No, postoji i jasan stav Hrvatske vlade da će spornu odredbu promijeniti", kaže Mimica.

Njemačka zastupnica u Europskom parlamentu DorisPack bila je ipak puno oštrija prema Hrvatskoj vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Šteta je da se dva dana prije pristupanja usvojio takav zakon. To nije u skladu s europskim zakonodavstvom i uvjerena sam da će Komisija učiniti sve da se odredba promijeni. Milanović mora shvatiti da je Hrvatska postala dio EU i da mora poštovati pravila. Ne mogu zamisliti zašto je to napravio. Svi se pitamo zašto. Pitamo se postoje li neki skriveni motivi. Na Milanoviću je sad da ukloni te sumnje i ponaša se kao pravi europski političar", izjavila je Pack.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo