Euleks: Rusija zataškava trgovinu organima na Kosovu

"Imaju ključni deo slagalice koji nedostaje"

11.2.2013.
21:08
VOYO logo

Specijalni tužilac Euleksa Džonatan Ratel optužio je Rusiju da ometa najvažniju međunarodnu istragu u Evropi o trgovini ljudskim organima na Kosovu.

Ratel je za francuski dnevni list Mond rekao da se Rusija oglušuje o zahteve Euleksa za prosleđivanje dokaza kojima raspolaže u slučaju prištinske klinike "Medikus", javlja Tanjug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On tvrdi da ruske vlasti imaju dokaze za najmanje tri žrtve koje su prodale organe.

- Na moj zahtev, žrtve su ispitane i podrvrgnute medicinskim testovima i ekspertizama. Pokušali smo na sve načine, pravne i diplomatske, da dobijemo tu dokumentaciju. Ruske vlasti se, međutim, ne oglašavaju - tvrdi on napominjući da je to "ključni deo slagalice koji nedostaje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija se, prema zaključcima francuskog lista, oglušuje o zahteve Euleksa iz dva razloga.

Prvi razlog je pravne prirode: Moskva ne želi da sarađuje sa zemljom koju ne priznaje.

Drugi razlog je politički: reč je o tome da se dragocene informacije o "Medikusu" sačuvaju kako bi se, u odgovarajućem trenutku, iskoristile kao sredstvo za vršenje pritiska.

Uskoro proširenje optužnice

List piše da negativni publicitet koji je izazvala afera ne pogoduje ni Euleksu ni Briselu, pogotovo kada se ima u vidu da je mreža trgovine ljudskim organima nastala u vreme kada je Kosovo bilo pod nadzorom Unmika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvestilac Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Dik Marti objavio je u decembru 2010. godine izveštaj o trgovini ljudskim organima, koju su organizovali pripadnici OVK tokom sukoba 1999. godine i kasnije.

Marti je, kako podseća Mond, utvrdio povezanost s klinikom "Medikus", što istražitelji Euleksa odbijaju da učine, uz obrazloženje da nemaju dokaza za to.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suđenje u slučaju "Medikus" nastavljeno je danas u Prištini, a za nekoliko sedmica se očekuje objavljivanje proširene optužnice.

Prva optužnica je objavljena 15. oktobra 2010. godine, pošto su istražitelji ustanovili da je kroz kliniku 2008. godine prošlo najmanje dvadesetak osoba iz Kazahstana, Moldavije, Rusije i Turske kojima su odstranjeni određeni organi, uz obećanje da će im biti isplaćena znatna suma novca, što nikada nije učinjeno, mada su klijenti plaćali za organe između 80.000 i 100.000 evra.

Francuski list podseća da su izdate međunarodne poternice za turskim hirurgom Jusufom Sonmezom i Mošom Harelom, koji su, navodno, imali ključnu ulogu u organizovanju mreže. Zahtevi za njihovu ekstradiciju upućeni su Turskoj i Izraelu, ali dve zemlje nisu spremne da izruče svoje državljane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike