UNIJA TRENIRA STROGOĆU /

EU Hrvatsku udara po prstima, a velikima gleda kroz njih!

Image
Foto: PIXSELL

Nakon što je hrvatski premijer pokazao zube Bruxellesu poručivši im da ne odustaje od imenovanja ministara u nadzorne odbore državnih tvrtki jer se tako radi i u ostalim članicama Unije, istražili smo je li to uistinu tako.

26.4.2012.
9:46
PIXSELL
VOYO logo

Komentirajući izvješće Europske komisije o monitoringu premijer Zoran Milanović oštro je stao u u obranu principa da Hrvatska ostvari pravo imenovanja dužnosnika u nadzorne i upravne odbore tvrtki u državnom vlasništvu.

Naime, Europska komisije je zamjerila Hrvatskoj postavljanje državnih dužnosnika po političkoj liniji u nadzorne odbore državnih firmi, a Milanović im je odgovorio kako i mnoge članice Europske unije čine isto.

"To je jedna pomalo čudna rečenica i bilo bi zgodno vidjeti raspravu na kojoj bi se barem desetak država suočilo s činjenicom da rade to isto. Mi to u pravilu nećemo raditi, u pravilu ćemo angažirati profesionalce. Ali nećemo se odreći prava da u određenom slučaju interveniramo", branio je svoj stav predsjednik Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se Unija nastoji riješiti te ukorijenjene navike, koja često dovodi do sukoba interesa, u nadzornom odboru Volkswagena sjedi premijer Donje Saske, a u Bavarskoj članovi nadzornih odbora dolaze iz lokalne vlasti. Šef KfW-a, njemačke nacionalne banke, nadzire rad Deutsche Telekom.

Francuski državni tajnici nadgledaju tamošnju elektroenergetsku kompaniju, dok u Rumunjskoj nije moguće da političari nadziru rad firmi i kompanija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, stav Komisije je i više nego jasan. Štoviše, EU je već kritizirala praksu političara u nadzornim odborima te se slučaj Volkswagen našao i pred Europskim sudom pravde.

"Pitanje ukidanja javnih natječaja i političara u nadzornim odborima tvrtki u vlasništvu države je posebno važno kad je riječ o javnim kompanijama koje proizvode ili isporučuju proizvod koji se široko koristi, poput benzina. S jedne strane, član Vlade ima interes držati cijene manjima, dok je s druge strane interes kompanije profit, što je čisti sukob interesa", obrazložili su iz  Europske komisije svoj stav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo