Ušteda 710 milijuna kuna izazov je pred koji je Vlada stavila zdravstveni sustav. Ministar i njegovi ljudi imaju plan i tvrde - kresanja u HZZO-u ne idu na štetu pacijenata.
"Zdravstveni sustav vam uvijek može u proračunu potrošiti sve novce koje imate, a ja sam optimist i tvrdim da ćemo mi nakraju racionalizirati i da pacijenti u RH neće biti zakinuti", rekao je zamjenik ministra zdravlja MarijanCesarik.
Teško se to može zaključiti iz prilično oštro zamišljenih rezova - 490 milijuna kuna na zdravstvenoj zaštiti, 210 milijuna na naknadama, i 10 na liječenju u inozemstvu. Iz Vlade umiruju rodilje porukom da se njihove naknade neće dirati.
"Neće biti smanjenja porodiljnih naknada, ali će se u sustavu napraviti određene uštede, svi mi u svojim resorima radimo uštede, rashode treba smanjiti", rekao je ministar rada MirandoMrsić.
Govoreći o uštedama u bolnicama, takozvanom masterplanu njihova spajanja, u Ministarstvu zasad spominju tek manje pojedinosti.
"Broj akutnih kreveta ćemo reducirati, ali ćemo zato uvesti i određeni broj palijativnih, odnosno kroničnih postelja", rekao je Cesarnik.
HDZ-ov bivši ministar zdravlja stava je da će HZZO u konačnici samo nagomilati nove dugove na štetu pacijenata.
"Sa ovih 700 milijuna kuna generiraju se nove obveze i na taj način dolazi do smanjenja prava pacijenata i nivoa zdravtsvene usluge u Republici Hrvatskoj", rekao je DarkoMilinović.
Ako korisnici zdravstvene zaštite neće biti zakinuti, znači li to da je dosad na godinu u HZZO-u nepotrebno trošeno 700 milijuna kuna, pita se profesor ekonomike zdravstva StjepanOrešković i upozorava na glomaznost bolničkog sustava.
"Svi potezi koji se povuku će biti bolni, osim ukoliko taj masterplan doista ne bude precizno zagrabio u ono masno tkivo koje odlazi na nerad, nepotrebne tehnologije, nepotrebne institucije, nepotrebne prijevoze i tako dalje", rekao je Orešković.
Potpuno na drugoj strani šef liječničkog sindikata tvrdi da za rezove nema mjesta. Dapače, ohrabruje Vladu da što prije zdravstveni doprinos s 13 vrati na 15 posto.
"Zadržati i ovakvu razinu zdravstveme zaštite u ovom trenutku je teško moguće sa raspoloživim sredstvima, smanjenje sredstava nužno dovodi do neugodnih psljedica, smanjenja zdravstvene zaštite", rekao je Ivica Babić.
Hoće li se to dogoditi znat će se do početka travnja.