Sve više poslodavaca u svetu se odlučuje da svojim radnicima ponudi "savršene uslove", odnosno da im dozvoli praktično neograničen broj slobodnih dana, piše B92.
Takav odnos se uglavnom sreće u modernim kompanijama iz "SIlicijumske doline", ali se politika "odmaraj se kad hoćeš" polako širi i van IT industrije.
Ipak, skeptici kažu da praksa da se slobodni dani troše proizvoljno, umesto da se akumuliraju i troše kao odmor zvuči dobro samo na papiru.
Neki idu tako daleko da ocenjuju da je posredi perfidna taktika poslodavaca da radnici umesto više, imaju što manje odmora.
Kako se navodi, radnici se zbog toga što ne postoje jasno definisane smernice, teže odlučuju da uzimaju slobodno vreme, a za mnoge to znači i da imaju vrlo malo odmora tokom godine.
Prema nekim istraživanjima, trenutno čak 57 odsto Amerikanaca ne iskoristi ni dan odmora u godini.
Međutim, ima poslodavaca koji se bore i protiv toga - kompanija "Evernote", koja stoji iza istoimene popularne aplikacije, plaća radnicima 1.000 dolara bonusa za uzimanje bar jedne slobodne nedelje tokom godine.
Nažalost to je suprotnost u odnosu na situaciju u Srbiji, gde "nula dana odmora" znači bukvalno to-nula dana odmora. Naime, poslodavci u Srbiji ne puštaju hiljade radnika na odmor. Inspekcija rada podnela je prošle godine samo 42 rešenja vezana za sprečavanje radnika da koriste zakonom zagarantovani godišnji odmor, a do juna ove godine 25.
Procene sindikata su, međutim, da između 700.000 i milion zaposlenih u Srbiji ne može da odmara onoliko koliko im pripada.