Nakon stravične nesreće koja se dogodila u Kotoribi u kojoj je život izgubila mlada djevojka koja je autom udarila u pil, oglasio se župnik u Kotoribi vlč. Marinko Prstec. Njegov tekst prenosimo u cijelosti, piše eMeđimurje.
"Dragi Kotoripčani, kao što i sami znate prije nekoliko dana dogodila se velika tragedija u našem mjestu. Mlada djevojka Ana Špoljar (20), majka dvoje djece je imala prometnu nesreću u kojoj je nažalost preminula.
Ovom prilikom izražavam svoju iskrenu ljudsku i kršćansku sućut obitelji i prijateljima pokojnice i nosim je u svojim molitvama. Vjerujem da kada bi bilo moguće da bi svi mi vratili vrijeme unatrag i učinili sve što je moguće da se ta prometna nesreća izgbjegne, ali nažalost samo smo ljudi od krvi i mesa i nismo gospodari svoje sudbine.
Prilikom prometne nesreće u potpunosti je uništen pil Presvetog Trojstva ili kako ga mi zovemo „kužni pil“. Pil Presvetog Trojstva je nastao u 18. stoljeću prije nastanka same župe, tako da mi u župnoj spomenici nemamo nikakvih podataka o njemu.
Znači pošto se od pamtivijeka zove „kužni pil“, to nam govori da je nekada davno u Kotoribi vladala nekakva bolest, pa su sami mještani podigli taj pil.
Po mišljenju konzervatora i povjesničara umjetnosti on je jedinstveni primjerak sakralne umjetnosti, ne samo u Međimurju nego i u cijeloj Hrvatskoj, iako je rad nepoznatog umjetnika, te je kao takav stavljen i pod zaštitu Ministarstva kulture RH.
U vremenu kada je on podignut nije bilo modernog prometa, niti cesta, niti automobila, tako da on nije predstavljao nikakvu opasnost za sam promet. Danas vidimo da je situacija drugačija i to nas poziva da donesemo neke odluke kako se u budućnosti ovakve tragedije ne bi ponovile tako da smo u dogovoru sa Ministarstvom kulture RH donijeli sljedeće zaključke.
Prvi problem koji se javio je bilo pitanje vlasništa. Naime, čestica na kojoj je pil bio do sada pripada ŽUC-u (Županijskim cestama), iako u katastru oni ne spominju pil i ne priznaju ga svojim vlasništvom. Isto tako nitko drugi pil ne priznaje svojim vlasništvom, tako da je Ministarstvo predložilo da župa Kotoriba postane njegov vlasnik, na što sam ja kao upravitelj župe pristao, jer mi je u interesu da se u Kotoribi sačuva čim više povijesnih i umjetničkih objekata i predmeta.
Nadalje, Pil Presvetog Trojstva će uz pomoć Ministarstva kulture krenuti u ponovnu restauraciju koja će trajati poprilično dugo, ali bitno je da se ovaj vrijedan primjerak sakralne umjetnosti sačuva.
I zadnja stvar za koju je potrebno da stanovnici Kotoribe znaju jest ta da će se Pil kada ponovno bude obnovljen maknuti s mjesta gdje je bio sada i bit će postavljen u parku crkve, naravno u dogovoru sa Konzervatorskim uredom u Varaždinu koji tu odluku pozdravljaju.
Neki će možda pitati zašto maknuti pil koji je od pamtivjeka na toj lokaciji? Odgovor je jednostavan. Prvi razlog je sigurnost u prometu. U malo više od 10 godina Pil Presvetog Trojstva je uništen dva puta u prometnim nesrećama, iako ne mogu govoriti o prvom slučaju, jer sam župnik ovdje tek 3 godine.
Koliko je meni poznat prvi slučaj, traktorist je dolazio iz bočne ulice i prilikom skretanja udario u rubik koji ga je odbacio u Pil. Pil je bio potpuno uništen ali hvala Bogu nije bilo smrtnih posljedica.
Drugi razlog je očuvanje samog spomenika. On će biti smješten u crkvenom parku gdje nema prometa i gdje nema rizika da ponovno bude uništen, tako da smatram da će ovo biti na doprinos našoj Kotoribi.
Na kraju još jedanput izražavam svoju iskrenu sućut obitelji, prijateljima i znancima Ane Špoljar i molim dragog Boga da im bude utjeha u ovim teškim trenutcima."