DOBILA KAZNU OD 70.000 KN JER JE PRODAVALA ODJEĆU PREKO FEJSA: /

Inspektorat i Carina su se pošteno angažirali oko tog 'teškog kriminala'

Image
Foto: Profimedia

Općinski sud u Virovitici je zbog prodaje rabljene odjeće ženi iz Pitomače nepravomoćno odredio 72.

17.8.2020.
14:57
Profimedia
VOYO logo

Zbog prodaje rabljene odjeće putem Facebooka jednoj su ženi iz Pitomače nekoliko godina pokušavali "stati na kraj" Državni inspektorat i Carinska uprava, a naposljetku joj je Općinski sud u Virovitici nepravomoćno odrezao kaznu od preko 70.000 kuna. Sve je počelo 2017. kada je M.I. odlučila prodavati rabljenu robu na društvenoj mreži. Tada je uprihodila 6181 kunu, doznaje Index.

No, njen je biznis ubrzo procvao pa je 2018. tako skupila više od 21.000 kuna, da bi u prva tri mjeseca 2019. uprihodila čak 43.322 kune. U tom su je trenutku u poslovanju prekinuli Inspektorat i Carina te utvrdili da je sav novac primala na račun otvoren na ime svoje maloljetne kćeri i da, uz to, nije imala obrt ili tvrtku registriranu za djelatnost trgovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema veze što se radi o 'polovnoj robi'

Pročačkali su tužitelji i u prepisku elektronskom poštom i Facebookom u kojoj su našli dovoljno materijala da dokažu sve nezakonite prodaje. Optužena M.I. nije dolazila na ročišta, ali je poslala prigovor, kojeg je sudac Saša Vujanović odbacio i kaznio je s 2100 kuna kazne i oduzimanjem protuzakonito stečene dobiti od 70.573,20 kuna.

"To što okrivljenica u pisanom prigovoru na Prekršajni nalog i ranije u komunikaciji s Državnim inspektoratom navodi da se radi o 'polovnoj robi', nije od utjecaja na obilježje prekršaja", obrazložio je sudac svoju odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Facebook je odgovoran za ilegalnu trgovinu

A zbog sporne prodaje putem Marketplacea optužnica bi mogla dočekati i šefa Facebooka, Marka Zuckerberga. Naime, u članku 6. Zakona o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti stoji da je "pravna ili fizička osoba koja omogući obavljanje neregistrirane djelatnosti iz članka 5. i 7. ovoga Zakona, jednoj ili većem broju osoba iz članka 3. ovoga Zakona sudionik u obavljanju neregistrirane djelatnosti."

No, na Facebooku postoji milijuni takvih neregistriranih prodaja, a od toga tisuće bi spadale u jurisdikciju domaćeg pravosuđa. Naime, ljudi se na sve strane rješavaju odjeće i obuće koja im zbog nekog razloga ne odgovara, a Zuckerberg bi, da domaći sudovi nastave biti ovako ažurni u sprječavanju ilegalne trgovine, po zakonu trebao platiti između 10 i 20 tisuća kuna za svaki pojedini slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo