Danko Seiter je osuđen zbog zlouporabe ovlasti i položaja u slučaju Karlovačka banka. Njemu je preostala kazna od godinu dana zamijenjena uvjetnom osudom i rokom kušnje od 2 godine.
Seiter je među bivšim čelnicima Karlovačke banke proglašeni krivima jer su oprostili kredit karlovačkom poduzetniku Nikoli Hanželu.
Donirao 197.000 kuna
Iako sam Hanžel nije proglašen krivim za poticanje direktora banke na zlouporabu funkcija, sud mu je naložio da vrati milijun kuna, jer se radilo o protupravno stečenom novcu.
Koliko joj je Hanžel bio važan kao donator u kampanji, predsjednica je pokazala posjetivši, nakon pobjede na izborima, njegovu tvrtku Lana – karlovačka tiskara d. d.. Ta tvrtka uplatila joj je 197.000 kuna donacija, piše Telegram. Više o toj odluci, kao i o pomilovanju bivšeg savjetnika Vladimira Šeksa, danas predsjedničinog savjetnika, pročitajte ovdje.
Više o objašnjenju odluke o pomilovanju Leona Sulića, pročitajte ovdje: U TEŠKOM STANJU: Stiglo objašnjenje zašto je predsjednica pomilovala tajkuna
Isključivo razlozi zdravstvene prirode
Predsjednik Komisije za pomilovanja, Davor Derenčinović, medijima je priopćio da je i u Sulićevom i u Seiterovom slučaju riječ o isključivo zdravstvenim razlozima.
"Zatvoreniku Danku Seiteru, osuđenom za kazneno djelo zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju na izrečenu kaznu zatvora u trajanju od jedne godine, dodijeljeno je pomilovanje na način da se neizdržani dio izrečene kazne zatvora zamjenjuje uvjetnom osudom i neće se izvršiti ukoliko osuđenik u roku od dvije godine ne počini novo kazneno djelo.
Važno je naglasiti, poručio je predsjednik Komisije za pomilovanje predsjednice Republike, kako je osuđenik izdržao polovicu izrečene kazne zatvora na koju je osuđen, te da je iz razloga isključivo zdravstvene prirode (tri stenta zbog infarkta i angine pectoris), predloženo da se neizdržani dio kazne zatvora zamjeni uvjetnom osudom.
'To nikako ne znači i oslobođenje od iste. Dapače, izrečen je uvjetni rok od dvije godine što u konačnici rezultira produljenjem kazne te isto tako produljenjem pravnih posljedica osude. Time je Predsjednica Republike Hrvatske u vršenju svoje ustavne ovlasti – dodjeli pomilovanja, prvenstveno vodila računa o potrebi zaštite interesa društva i pravne države, s ciljem ostvarenja pozitivne funkcije prava i postizanja pravičnosti", navodi Derenčinović.
"Od imenovanja članova Komisije za pomilovanja 14. srpnja 2015., do kraja 2015., Komisija je ukupno obradila 354 molbe za pomilovanje, od kojih je za 50 osuđenika predložila Predsjednici Republike dodjelu pomilovanja. Slijedom navedenog, želimo istaknuti kako Komisija u funkciji savjetodavnog tijela djeluje u sastavu renomiranih pravnih stručnjaka koji raspravljaju o molbama i predlažu dodjelu pomilovanja, dok konačna odluka Predsjednice Republike Hrvatske predstavlja diskrecijsku prerogativu utemeljenu isključivo na prijedlozima i pravilima struke,“ kaže se u objašnjenju koje je medijima poslao Odjel za odnose s javnošću Ureda predsjednice Republike,