Iako se tada činilo kako će to biti prekretnica te da će nadležne službe brže i efikasnije reagirati, čini se, kako ipak neće biti ništa od toga. Naime, tužiteljstvo u Bjelovaru odbacilo je kaznenu prijavu oca dječaka protiv ravnatelja te škole, pedagoginje, psihologinje, defektologinje i triju učiteljica zbog sprječavanja i neizvršenja mjera za zaštitu djeteta. Sud je odlučio da nesavjesnim i neodgovornim ponašanjem nisu ugrozili zdravlje i razvoj dječaka.
Tužiteljstvo priznaje da je dječak bio izložen nasilju vršnjaka, ali ne 18 mjeseci, nego kraće, no zaključili su da je stručno osoblje škole problem pokušalo riješiti. Istodobno, vrlo suptilno se predbacuje majci da nije rekla osoblju škole za probleme dječaka u prijašnjoj školi, piše Večernji list.
Tek kad je osvanula snimka zlostavljanja dječaka i kad je na Facebooku osnovana grupa "Svi koji mrze... i žele da ode iz OŠ..." škola je pozvala policiju i obavijestila Centar za socijalnu skrb, a tada je od maltretiranja dječaka prošlo godinu i pol dana, tvrdi otac dječaka koji je preko odvjetnika Vladimira Gredelja uputio optužni prijedlog.
Zanimljivo je i da je prosvjetna inspekcija našla nedostatke u radu škole te da nisu poštovane mjere koje je škola bila dužna provoditi da bi se nasilje suzbilo, piše u optužnom prijedlogu.
Kad je snimka osvanula na Facebooku, osoblje škole dječaka je uputilo u Polikliniku za zaštitu djece. Nigdje se ne navodi da su u tretman uputili i nasilne učenike, što zakon predviđa! Sutkinja za mladež Lana Petö Kujundžić kaže da je problem i u zakonskoj manjkavosti, jer za neizvršavanje mjera za zaštitu djeteta može odgovarati samo odgovorni djelatnik koji nije proveo odluku suda ili Centra za socijalnu skrb.
No, nastavnike koji su grubo zanemarili dužnost zbrinjavanja i odgoja djeteta moglo bi se prijaviti za zanemarivanje djeteta, ali kod nas se još za to prijavljuju samo roditelji, piše Večernji list.
Vezani članci:
arti-201001290570006 arti-201001150457006 arti-201001270047006