Vinko Kojundžić i njegova IT tvrtka Cuspis našli su se u travnju ove godine usred afere, zbog toga što je CijepiSe, platforma koju su stvorili s ciljem lakšeg naručivanja građana na cijepljenje protiv koronavirusa pobrkala podatke, slala građane na drugi kraj države ili jednostavno izbrisala prijave. Nedugo zatim otkriveno je da su prihodi Cuspisa porasli otkako je u Ministarstvo zdravstva došao Vili Beroš.
Berošev omiljeni informatičar poslovao je i sa zdravstvenim sustavima iz cijele regije. No, često su ti poslovi završavali na sudu. Tako je Kojundžić odbio platiti gradu Zagrebu 180.000 kuna troškova za humanitarnu manifestaciju. Sud ga je prisilio da plati. Potom je otkriveno da se Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar godinama povlači s Cuspisom po sudovima, jer ih je navodno prevario kod prodaje softverskog rješenja za službe za mikrobiologiju.
Kršenje autorskih prava
Sličnu je aferu Telegram otkrio u Sjevernoj Makedoniji. Naime, sud pravomoćno dokazao da je Cuspis d.o.o.e.l. iz Skopja, također Kojundžićeva firma, kršio autorska prava na računalni softver Medicus.net tvrtke MCS Grupa.
Idejni tvorac tog softvera bila je upravo MCS Grupa iz koje objašnjavaju da je to cloud namijenjen za rad u liječničkim ordinacijama, poliklinikama, domovima zdravlja, bolnicama, klinikama i drugim zdravstvenim ustanovama, koji omogućuje suradnju različitih medicinskih grana te uvid u zdravstveni karton pacijenta, unutar kojeg ostaju trajno zapisani podaci o povijestima bolesti pacijenta, njegovim nalazima, receptima, uputnicama...
Nakon nekoliko godina rada, MCS Grupa je 27. srpnja 2007. potpisala s Kojundžićem Ugovor o kupnji programske opreme Medicus.net i e-prescription. Tim su ugovorom bili definirani uvjeti zajedničkog nastupa dvije tvrtke u projektu stvaranja i implementacije informacijskog sustava u zdravstvu RH. Ugovorom je MCS grupa zadržala sva autorska prava nad spomenutim softverom.
"Prodavatelj je autor aplikacijskog softverskog paketa i izvornog programa, te pridržava sva moralna i zakonska autorska prava u svezi s istima", stoji u članku 9. Ugovora između MCS Grupe i Cuspis d.o.o.e.l.-a.
Značajno izmijenio original
No, Kojundžić to uporno krši, pa su odlučili podnijeti tužbu. Naime, Kojundžić je sam nudio Medicus.net na prodaju te ga čak i nadograđivao bez znanja MCS Grupe. Suradnja je zbog toga pukla 2012.
MCS Grupa je na sud donijela hrpu dokaza protiv njega. Primjerice, u dopisu s početka veljače 2012. Kojundžić je samog sebe navodio kao autora i vlasnika programa Medicus.net. Na sudu u Zagrebu prikazana je i vizualna razlika između originalnog i Kojundžićevog Medicus.neta.
Nije se pojavio na sudu
Cuspis d.o.o.e.l. i Vinko Kojundžić se tijekom cijelog sudskog postupka nisu očitovali na optužbe. U nekoliko navrata sud je tražio predstavnika makedonskog Cuspisa, no sudski pozivi su se samo vraćali s adrese u Skopju. Pokušali su i diplomatskim putem te su svu dokumentaciju preveli na makedonski. No, od Kojundžića i njegova makedonskog direktora ni traga ni glasa.
Prva presuda je izrečena još u studenom 2016., a nedugo zatim je ona postala i pravomoćna. No, tek prije nekoliko dana, Trgovački sud u Zagrebu je izvjesio konačnu presudu protiv Cuspis d.o.o.e.l.-a i time formalno zaključio postupak u kojem je naložen prestanak kršenja autorskih prava. Iz MCS Grupe nisu htjeli komentirati takav ishod.