Često kada netko pronađe izgubljeni novčanik, torbu s novcem, vjenčani prsten ili drugu vrijednu stvar, mediji pišu o dobročiniteljima koji su, iako su si to mogli zadržati, ipak se odlučili vratiti pronađeno.
No, jesu li si to imali pravo zadržati?
Pronašle ostavljenu torbu sa 130.000 kuna
Policijska uprava šibensko-kninska danas je izvijestila da je zbog utaje prijavila dvije žene stare 40 i 35 godina. One su u ponedjeljak navečer, prema priopćenju policije, u Dubravi kraj Tisnog u ugostiteljskom objektu pronašle torbu koja je tamo ostala 34-godišnjem muškarcu. U toj se torbi nalazilo čak 130 tisuća kuna.
"Torbu s novcem su slučajno pronašle i protupravno zadržale za sebe", stoji u policijskom priopćenju. U zaključku se navodi da će protiv žena biti "podnijeta kaznena prijava Općinskom državnom odvjetništvu u Šibeniku".
Znači žene su pronašle torbu s novcem koju je muškarac ostavio i zadržale je za sebe. To, prema Kaznenom zakonu, nije klasična krađa jer one muškarcu nisu oduzele torbu s novcem već su je pronašle nakon što ju je on ostavio.
Za utaju i do pet godina zatvora
No, u Kaznenom zakonu postoji i djelo utaje za koje u opisu stoji da će se kaznom do dvije godine zatvora kazniti onaj tko "protupravno prisvoji tuđu pokretnu stvar ili imovinsko pravo koje je našao ili do kojih je slučajno došao".
Postoji i teži oblik djela, kada je vrijednost utajene stvari ili prava velika, a ono se kažnjava kaznom zatvora od šest mjeseci do čak pet godina.
Znači, ni po zakonu ne smiju se zadržati slučajno pronađene stvari već se moraju vratiti vlasniku što mnogi građani ne znaju.