Kako se lako i uporno može odgađati sudski proces dokazuje i afera iz zagrebačke Čistoće u kojoj su zbog sumnjive kupovine kamiona optuženi nekadašnji direktor Miljenko Benko i nekolicina njegovih suradnika. Naime, optužnica koja je podignuta još u prosincu 2015. godine ni danas nije potvrđena, a slučaj je završio ponovno na Vrhovnom sudu RH.
Doznajemo da je obrana optuženog Tomislava Jukića zatražila da se kao nezakoniti dokazi iz sudskog spisa izdvoje potvrde o oduzimanju predmeta okrivljenicima nakon uhićenja. Iako je optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu taj zahtjev odbilo, obrana na tu odluku ima pravo žalbe o kojoj će odlučivati Vrhovni sud.
Vrhovni sud ne žuri s razmatranjem žalbe
Tako je ovaj slučaj, koji je neugodan i za zagrebačku gradsku vlast na čelu s Milanom Bandićem dobio novu odgodu, jer nije izvjesno da će Vrhovni sud o žalbi odlučivati u idućih šest mjeseci ili godinu dana.
USKOK-ova optužnica tereti Benka, te bivšeg direktora tvrtke Gradatin Tomislava Jukića i nekadašnjeg šefa Službe za nabavu Zagrebačkog holdinga Ivana Markusa za zlouporabu ovlasti, primanje i davanje mita i trgovinu utjecajem. Sumnja se da je Benko 2014., nakon što je Čistoća dobila ovlasti da za Grad Zagreb provede provede projekt nabave specijalnih vozila za komunalni otpad, a prije objave javnog poziva za nadmetanja, Jukiću dostavljao informacije o količini, vrsti i tehničkoj specifikaciji.
Nakon objave poziva za nadmetanje za nabavu 37 specijalnih komunalnih vozila putem financijskog leasinga Benko je od Centralne nabave Zagrebačkog holdinga navodno zatražio usklađivanje dokumentacije i tehničkih karakteristika vozila kako bi bili prihvaćeni pijedlozi upravo Jukićeve firme. Iako izmjene nisu u potpunosti odgovarale Čistoći Jukiću je svejedno omogućeno sklapanje ugovora od 70 milijuna kuna, a Benko je za to dobio mito.
Namještali posao tvrtki Gradatin
Također, Benko je optužen da je nakon dogovora s Jukićem, bez opravdanog razloga, predložio poništenje postupka javne nabave najma malih univerzalnih vozila za čišćenje i pranje javnoprometnih površina s opremom za zimsku službu, uz obrazloženje da je ekonomski isplativo popraviti staro vozilo. No, nakon što je javni natječaj poništen Benko je od Jukića zatražio popravak potpuno drugog vozila za što je, prema tvrdnjama tužiteljstva, potrošeno čak 185.000 kuna bez PDV-a. Benko je na Jukićevo traženje 2014. navodno "autoritetom svog položaja" osigurao i da Gradatin na javnome natječaju dobije posao nabave kanti i posuda za otpad.
Nakon što je utvrdio da Gradatinova ponuda nije najpovoljnija, Benko je navodno od Markusa zatražio da "poduzme nužne radnje" kako bi posao dobila Jukićeva tvrtka koja je naknadno izmijenila ponudu pa je u travnju 2014. s Gradatinom sklopljen ugovor o kupnji kanti i posuda za otpad ‘težak’ više od četiri milijuna kuna, također bez PDV-a.
Ovaj slučaj do sada je već u nekoliko navrata odgađan – izostancima zbog bolest, nepreuzimanjem sudskih poziva, te zahtjevom da se kao nezakoniti dokazi iz spisa izdvoje zapisi tajni snimljenih razgovora okrivljenika. Nakon što je to riješeno, sud je optužnicu zbog nejasnoća oko Benkovih ovlasti vratio USKOK-u na doradu. Sada je propao i novi pokušaj donošenja odluke o optužnici.