SLUČAJ 'LEŠ U ŠKRINJI': /

Vrhovni sud odbacio žalbu Smiljane Srnec o izdvajanju nezakonitih dokaza

Image
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/Pixsell

Pravomoćno je postalo rješenje kojim su odbijeni prijedlozi obrane za izdvajanje zapisnika o očevidu i dokaza koji su uslijedili nakon tog očevida kao nezakoniti

22.4.2020.
13:11
Vjeran Žganec Rogulja/Pixsell
VOYO logo

Žalba Smiljane Srnec iz slučaja "Škrinja" odbačena je jer joj je Vrhovni sud odbio žalbu i tako potvrdio prvostupanjsko rješenje varaždinskog Županijskog suda. Kako javlja eMeđimurje, time je rješenje kojim su odbijeni prijedlozi obrane za izdvajanje zapisnika o očevidu i dokaza koji su uslijedili nakon tog očevida kao nezakoniti postalo pravomoćno.

Podaci u spisu kažu da je policiji dojavljeno da se u škrinji obiteljske kuće u Palovcu nalazi mrtvo tijelo. Policijski službenik je postupio po dojavi ukućana te došao do obiteljske kuće i uz dopuštenje ukućana ušao. Potom su mu ukućani pokazali škrinju i tijelo u njoj, a mjesto događaja je odmah osigurano. Državno odvjetništvo je nakon toga skupa s policijom, uz sudjelovanje vještaka za sudsku medicinu i patologiju, obavilo očevid škrinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/Pixsell

"Vrhovni sud smatra da je prvostupanjski sud pravilno zaključio da je riječ o očevidu koji je proveden zakonito kao hitna dokazna radnja koju provodi državno odvjetništvo ili policija na mjestu pronalaska tijela žrtve. Očevid je trebalo provesti da se opažanjem osoba koje po svojoj funkciji i stručnom znanju nazoče očevidu utvrde ili razjasne činjenice važne za kazneni postupak. Naknadno provođenje pretrage nije bilo potrebno jer je očevid pravilno proveden kao hitna istražna radnja. Očevid je trebalo provesti žurno jer bi u suprotnome odmrzavanjem sadržaja škrinje nepovratno moglo doći do gubitka podataka o tragovima i zatečenom stanju dokaza. To je i učinjeno", stoji u rješenju suda koji prenosi eMeđimurje.

Image
SMILJANA SRNEC JE PRED CIMERICAMA U ZATVORSKOJ ĆELIJI NAVODNO KAZALA: /

'Jasmina je dobila ono kaj je zaslužila'

Image
SMILJANA SRNEC JE PRED CIMERICAMA U ZATVORSKOJ ĆELIJI NAVODNO KAZALA: /

'Jasmina je dobila ono kaj je zaslužila'

Obrana Smiljane Srnec tvrdi da pretraga nije zakonito izvedena

Odvjetnik Smiljane Srnec navodi da je prvostupanjski sud pogrešno zaključio da zapisnik o očevidu iz 16. veljače 2019. nije zakonit. On pak smatra da se, u slučaju škrinje u kojoj je pronađen leš Smiljanine sestre Jasmine Dominić, radilo o pretrazi koja nije izvedena zakonito jer nisu biti prisutni svjedoci pretrage. Optužena u žalbi navodi da je prvostupanjski sud pogrešno zaključio da je očevid izveden kao hitna dokazna radnja i da nije dao valjane i dostatne razloge koji to opravdavaju. Oko 12 sati popodne, 16. veljače 2019., doznalo se da se u škrinji nalazi mrtvo tijelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

28.03.2009., Zagreb - Zgrada Vrhovnog suda, ilustracija. Photo: Marko Lukunic/Vecernji list

Smiljanina kći pozvala je policijskog službenika u kuću gdje mu je pokazana škrinja sa sadržajem u njoj. Poslije toga mjesto događaja je osigurano te su oko 16 sati stigli i dežurna zamjenica županijske državne odvjetnice u Varaždinu kao i policijski službenici i kriminalistički tehničari PU međimurske. Uz sudjelovanje sudskog vještaka za medicinu i patologiju obavili su očevid na šrkinji. O tome su sastavili i zapisnik. Slijedom toga, o lešu u škrinji doznalo se već oko podneva pa nije bilo potrebno naknadno provoditi i pretragu zbog otkrivanja sadržaja škrinje, smatra Vrhovni sud.

"Valjalo je provesti očevid kako bi se fiksirali svi dokazi koji se mogu utvrditi ili razjasniti opažanjem osoba koje po svojoj funkciji i stručnom znanju, očevidu prisustvuju. Pri tome, ni okolnost da se očevid provodi u zatvorenom prostoru u dijelu kuće koje služi za stanovanje, a niti činjenica da je u preostalom dijelu kuće obavljena zakonita pretraga, ne dovodi u pitanje zakonitost provedenog očevida kao hitne istražne radnje koju je valjalo provesti žurno. Naime, imajući u vidu činjenicu da se radi o škrinji koja je u vrijeme očevida još dijelom zaleđena, a odmrzavanjem sadržaja škrinje nepovratno bi moglo doći do gubitka podataka o tragovima i zatečenom stanju dokaza, bilo je nužno provesti očevid kako je to predviđeno člankom 212. st. 2. Zakona o kaznenom postupku", stoji u odluci Vrhovnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo