Vrhovni sud potvrdio je osuđujuću presudu za bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera. Kriv je i za primanje mita od prvog čovjeka mađarskog MOL-a Zsolta Tamasa Hernadija u aferi Ina MOL, kao i za primanje provizije od Hypo banke sredinom 90-tih kao zamjenik ministra vanjskih poslova čime je postao prva pravomoćno osuđena osoba u Hrvatskoj za kaznena djela ratnog profiterstva. U presudi koja je danas dostavljena Županijskom sudu u Zagrebu, Vrhovni sud promijenio je samo odluku o kazni, smanjio je jedinstveno kaznu s deset na osam i pol godina zatvora, piše Jutarnji.hr.
Sanader je danas primio pravomoćnu sudsku odluku u zatvoru u Remetincu.
Sudsko vijeće prvostupanjskog suda pod predsjedanjem suca Ivana Turudića izreklo je Sanaderu sedam i pol godina zatvora za slučaj Ina MOL, a tri i pol za Hypo. Vrhovni sud je obje kazne smanjio, prvu na šest i pol, a drugu na tri godine. Radi se, kako je navedeno u obrazloženju, ponajprije o dvije olakotne okolnosti koje Županijski sud nije ili nije na pravi način cijenio. To su ranija Sanaderova neosuđivanost i sudjelovanje u Domovinskom ratu.
U ostalom dijelu Vrhovni sud u potpunosti je potvrdio sve navode i zaključke nižeg suda. Sanader će u roku od 15 dana morati vratiti proviziju koju je uzeo 1995. godine od Hypo banke prilikom ishodovanja kredita za hrvatska veleposlanstva (3.610.528,18 kuna). Sanaderovo postupanje u slučaju Hypo prema stavu Vrhovnog suda ne može se oklasificirati drugačije nego kao ratno profiterstvo. U presudi napisanoj na 39 stranica, sudsko vijeće pod predsjedanjem suca Zdenka Konjića detaljno je obrazložilo zašto je došlo do takvog zaključka ističući da je umjesto da postupa isključivo u interesu RH na prvo mjesto stavio vlastite probitke.
“...kao zamjenik ministra vanjskih poslova u Vladi RH u najtežim trenucima za Republiku Hrvatsku narušio je njezin ugled, obezvrijedio požrtvovnost boraca u Domovinskom ratu, ugrozivši temeljne vrijednosti društva...” naglašeno je u obrazloženju presude.
U pogledu slučaja Ina MOL Vrhovni sud je potvrdio zaključke nižeg suda o tome da svi dokazi jasno govore u prilog tome da izmjene i dopune međudioničarskog ugovora i Glavni ugovor o plinskom poslovanju s početka 2009. nisu rezultat nikakvih obveza, već dogovora Hernadija i Sanadera. Hernadijev interes bio da MOL preuzme upravljanje Inom, iako nisu stekli 50 posto udjela u Ini, a Sanaderov da progura njegove interese na štetu interesa RH za dogovoreno mito od 10 milijuna eura.