Posljednji požar je četvrti sumnjivi požar koji se u tom objektu dogodio u posljednje dvije godine. Najnoviji požar buknuo je 1. ožujka u 17 sati, a očevidom je utvrđeno da je u istočnom dijelu kompleksa nepoznata osoba lakozapaljivom kemikalijom polila kauč i pod, te uz pomoć otvorenog plamena potaknula palež, piše Novi list.
Ostali požari izbili su 8. siječnja 2010., 8. srpnja 2009. te 21. veljače 2008. godine. Posljednji podmetnuti požar uništio je stotinjak četvornih metara drugog kata kompleksa, a gasilo ga je 17 vatrogasaca otprilike sat vremena. Ipak, od pronalaska počinitelja zanimljivije bi bilo otkriti tko je stvarni naručitelj namjernog podmetanja požara, piše Novi list. Neovisni stručnjaci upozoravaju da je riječ o uhodanom modelu građevinskog podzemlja kako bi se riješili nepoželjnih nekretnina.
"Poznato je iz prakse, pogotovo zemalja Trećeg svijeta, da poduzetnici potpaljuju netom kupljene starije građevine ili to radi neka treća osoba za njih", kaže Zlatko Uzelac, povjesničar umjetnosti i stručnjak za zagrebačku kulturnu baštinu.
"Slučaj je stvar za policiju, a za svaku odgovornu gradsku upravu zvono za uzbunu. No, gradska vlast u nebrojenim primjerima pokazala je da se ne brine za svoja kulturna dobra, mada ima na raspolaganju sve mehanizme zaštite", smatra Uzelac.
Tvornica je izgrađena 1910. godine za tvrtku Edmund Moster i Drug, koja je proizvodila grafitne mehaničke olovke Slavoljuba Penkale. Dugi niz godina nezaustavljivo propada nakon što je Kerumova mehanizacija krajem 2007. godine u sklopu izgradnje podzemne garaže i šoping-centra uzrokovala rušenje dijela kompleksa, navodno, slučajnim potkopavanjem temelja kompleksa. Željko Kerum je nakon neviđene sramote zbog uništenja kulturnog nasljeđa opisao srušeni objekt "običnom brvnarom". Splitski gradonačelnik u četvrtak nije htio komentirati policijska saznanja o podmetnutom požaru.
Prethodni članak:
arti-201003010799006