Rezultati novog istraživanja o psihoaktivnim tvarima Instituta Ruđer Bošković pokazuju kako u posljednih godinu dana Zagreb pokazuje zabrinjavajući trend sve veće uporabe heroina.
Glavne tema simpozija održanog u organizaciji Grada Zagreba, Gradskog ureda za zdravstvo i u suradnji s Klinikom za psihijatriju Vrapče bile su vezane za pojavnosti novih psihoaktivnih tvari u Hrvatskoj, osvježivače zraka – nove ubojite droge popularne među mladima, chemsex, ulogu emocija u procesu nastajanja ovisnosti i forenzički pristup.
Nove psihoaktivne tvari nastale su kao svojevrsna alternativa uobičajenim ilegalnim drogama. Riječ je o izrazito velikom broju novih tvari - čak je 740 novih psihoaktivnih tvari od 2017. godine u optjecaju na hrvatskom tržištu, a prema procjenama svake godine na tržištu se pojavi još 250 novih tvari.
Neke od psihoaktivnih tvari mogu se pronaći i u proizvodima koji se legalno prodaju kao osvježivači zraka ili kao proizvodi koji se koriste u poljoprivredi.
U Zagrebu je tijekom 2017. godine zbog zlouporabe psihoaktivnih droga liječeno 1970 osoba. U Zagrebu i u Hrvatskoj prosječna dob prvog uzimanja sredstva ovisnosti jest oko 16 godina, dok je prosječna dob uzimanja intravenoznog sredstva ovisnosti oko 20 godina. U Hrvatskoj je 2017. na liječenju bilo ukupno 7157 osoba, što je više nego prethodne godine (7106 osoba).
Od ukupnog broja liječenih ovisnika oko 80% uzimalo je opijate, a druga psihoaktivna sredstva konzumiralo je oko 19,3%. U 2017. godini 958 osoba prvi je put zabilježeno u sustavu liječenja, a od tih novopridošlih osoba 204 (21,3%) heroinski su (opijatski) ovisnici, a 754 (78,7%) konzumenti ili ovisnici o drugim drogama, stoji u istraživanju, piše Zagrebački list.