Pijan vlastitoj ženi slomio dva rebra, pa dobio 4 godine zatvora manje

19.11.2014.
13:49
VOYO logo

Despotušić je bio osuđen na šest i pol godina zbog toga što je suprugu izudarao šakama, slomivši joj dva rebra, a sve nakon što mu nije dala cigaretu. Tada je nastala svađa, nakon koje je on uzeo stol i bacio ga na pod, piše Slobodna Dalmacija.

Kad je žena počela bježati prema vratima, sustigao ju je i više je puta šakom udario u leđa, a kad se okrenula licem prema njemu, jako ju je šakom udario u trbuh, pa je kleknula, a on je pobjegao. Taj je udarac ženi slomio dva rebra. Despotušić je ovo (ne)djelo počinio tijekom trajanja dviju uvjetnih kazni. Pravomoćno je u Sinju 2009. kažnjen zbog nasilja u obitelji na osam mjeseci uvjetno s rokom kušnje od pet godina, da bi u listopadu 2012. zbog istog čina bio ponovno na istom sudu pravomoćno osuđen na godinu dana s rokom kušnje od tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Neprimjereno visoka kazna'

Zbog toga su mu u kaznu uračunate i te dvije kazne te je kažnjen sa osam godina. No, Županijski je sud kaznu od šest i pol godina smanjio na tri te je, uzevši u obzir uvjetne kazne, izrekao jedinstvenu pravomoćnu kaznu od četiri godine. Viši je sud prihvatio utvrđeno stanje, no zaključili su da se kazna od šest i pol godina 'ukazuje neprimjereno visokom bez obzira što je optuženik ranije osuđivan zbog istovrsnih kaznenih djela te što je predmetno kazneno djelo počinio u roku provjeravanja po ranije izrečenim pravomoćnim uvjetnim presudama'.

Sudsko vijeće Županijskog suda istaknulo je da je vještakinja navela da Despotušić ima 'poremećaj osobnosti koji se manifestira i zlouporabom alkohola' te da je 'ovisnik o alkoholu sa smetnjama osobnog, obiteljskog, profesionalnog i socijalnog funkcioniranja'. U vještvu se navodi i da je 's obzirom na stupanj alkoholiziranosti i djelovanja alkohola na njegovu ličnost, mogućnost shvaćanja značenja postupaka i upravljanja njima tempore criminis bila smanjena'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ovisnost treba liječiti'

'Obzirom na ovakav nalaz i mišljenje, pogrešno sud prvog stupnja drži da je u odnosu na ubrojivost optuženika u vrijeme počinjenja djela opravdano primijeniti institut samoskrivljene neubrojivosti kada se ne smatra neubrojivim počinitelj koji se uporabom droga, alkohola ili na drugi način svojom krivnjom doveo u stanje u kojem nije mogao shvatiti značenje svojeg postupka ili nije mogao vladati svojom voljom...

Ovdje se ne radi o samoskrivljenoj neubrojivosti kao posljedici prigodnog opijanja osobe koja bi nad tim mogla imati vlast i potpuni nadzor, već se radi o stanju koje je kod optuženika preraslo u bolest ovisnosti o alkoholu koju treba liječiti. Zbog toga je stanje smanjene ubrojivosti optuženika trebalo cijeniti kao olakotnu oklonost koja utječe i na odluku o kazni', stoji u obrazloženju pravomoćne presude. http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/264832/Default.aspx

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo