Poduzetnik Petar Pripuz, koji je nakon smrti Milana Bandića postao prvooptuženi u aferi Agram, oslobođen je svih optužbi, od pogodovanja u zbrinjavanju otpada do nezakonitih zapošljavanja u Holdingu za što je krivima proglašeno nekoliko bliskih suradnika pokojnog gradonačelnika.
Svi optuženi oslobođeni su optužbe da su Pripuzovim tvrtkama namještali poslove zbrinjavanja otpada, kao i zamjenu gradskog zemljišta s tvrtkom Bramgrad.
No, nekadašnji pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum, pročelnik Bandićevog ureda Miro Laco, bivši direktor ZET-a Ivan Tolić, bivši direktor Čistoće Miljenko Benko i bivši tajnik zagrebačkog Sportskog saveza Zdenko Antunović proglašeni su krivima za nezakonita zapošljavanja. Laco i Antunović proglašeni su također krivima i za korištenje službenih automobila u privatne svrhe gdje se spominju i neka poznata imena.
Kazne za okrivljene
Sutkinja Rahela Valentić navela je kako je Miro Laco osuđen nepravomoćno na jedinstvenu kaznu zatvora od godinu i dva mjeseca. Trećeokrivljeni Ivan Tolić dobio je jedinstvenu kaznu od 9 mjeseci zatvora. Miljenko Benko osuđen je na jedinstvenu kaznu od 10 mjeseci zatvora, a Vidoje Bulum sedam mjeseci. Zdenko Antunović osuđen je na jedinstvenu kaznu od 8 mjeseci, ali uvjetno s rokom kušnje dvije godine.
U obrazloženju oslobađajuće presude Petru Pripuzu sutkinja Valntić je kazala kako je dokazano da Petar Pripuz ništa nije tražio od Grada Zagreba već se Čistoća obratila njemu zbog nagomilanog otpada.
Petar Pripuz i ostali
Tijek izricanja presude:
12:00 Miro Laco i Zdenko Antunović krivi su jer su u više navrata sami ili na traženje odobravali korištenje službenih automobila, sa ili bez vozača, privatnim osobama koje na to nemaju pravo. Tu je spomenuto putovanje bivše televizijske novinarke Mile Horvat iz Zagreba u Beč, i to tri puta, što je tražio Milan Bandić osobno. Laco je sve odobravao i potpisivao rješenja. Bandić je također tražio prevoženje trojice muškaraca u Poganu Vlaku na svinjokolju. Laco je odobrio vozača i službeni auto od 2. do 3. prosinca, 2013. godine. Milan Bandić tražio je i da se njegov šogor Mile Macan preveze od Zagreba do Mostara što je Laco također potpisao. Laco je osuđen i da je po Bandićevom nalogu dao na raspolaganje službeni auto s vozačem Sandri Perković za prijevoz iz Medulina u Zagreb, kako bi prisustvovala sjednici Gradske skupštine u kojoj je bila zastupnica s Bandićeve liste. Laco i Antunović proglašeni su krivima i zbog korištenja službenog automobila Grada Zagreba kojim je Antunović putovao u Njemačku i pritom uzeo dnevnice i pripadajuće troškove.
12:50 Zdenko Antunović i Ivan Tolić krivi su jer su korištenjem svojeg autoriteta na traženje Miljenka Benka zatražili od Slobodana Ljubičića, tadašnjeg predsjednika Uprave ZGH-a, da se u Holdingu, podružnica Upravljanje sportskim objektima, zaposle osobe s kojima su privatno povezani neovisno o tome zadovoljavaju li uvjete radnog mjesta. Radi se o zapošljavanju Dijane Muhović. Miljenko Benko tražio je da se u istoj podružnici zaposli njegov sin, Stjepan Benko, na što je direktor podružnice Dragutin Kosić pristao.
Tolić i Dodig krivi su za zapošljavanje Tihane Colić u Gradskoj plinari.
Laco je proglašen krivim da je po nalogu Bandića pogodovao pri premještanju Roberta Ljutića i Marije Čabraje unutar gradskih službi. Proglašen je krivim i za zapošljavanje preko veze Pavle Šušković, kćeri Bandićeve poznanice.
Vidoje Bulum je proglašen krivim za dva nezakonita zapošljavanja po nalogu Milana Bandića - Zrinke Majerović i Bandićeve rođakinje Milkice Macan.
11:44 - Bivši pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum i pročelnik Bandićevog ureda Miro Laco krivi su za djela premještanja zaposlenika na druga radna mjesta zbog većeg koeficijenta, iako nisu zadovoljavali uvjete, na traženje gradonačelnika Bandića. Bulum je to ranije u svjedočenju i priznao.
11:34 Petar Pripuz oslobođen je optužbi da je tražio tadašnjeg direktora Plinare Zagreb Ivana Tolića i Ante Dodiga takođe iz Plinare da zaposli Tihanu Colić, njegovu prijateljicu, na radno mjesto pomoćnika direktora, iako su oba mjesta pomoćnika bila popunjena. Za nju je ustrojeno još jedno radno mjesto s koeficijentom 5.0. Pripuz je tako oslobođen po svim točkama koje su se u aferi Agram odnosile na njega.
11:20 U odnosu na točku 2 - zamjenica pročelnice gradskog Ureda za imovinsko-pravne poslove Ines Bravić, nekadašnja načelnica odjela za pravne poslove u Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove Koraljka Rožanković Uremović i direktor tvrtke Bramgrad Branko Mihaljević oslobođeni su za zamjenu zemljišta.
Grad Zagreb je mijenjao zemljišta s tvrtkom Bramgrad projekt pri čemu je, tvrdio je USKOK, pričinjena šteta za Grad Zagreb od oko 7,5 milijuna kuna jer se pogodovalo Bramgadu.
11:00 - Svi su oslobođeni za točku vezanu za namještanje posla zbrinjavanja glomaznoga otpada. Prema ovoj točki optužnice, Petra Pripuza i Bandićeve suradnike Željka Horvata, Ivana Tolića, Ivana Markusa, Filipa Čulu i Miljenka Benka teretilo se da su 2013. i 2014., u dogovoru s bivšim gradonačelnikom Milanom Bandićem i bivšim predsjednikom Uprave ZG Holdinga Slobodanom Ljubičićem, Pripuzovim tvrtkama namještali posao zbrinjavanja glomaznoga otpada.
Točke optužnice
Po sedam točaka optužnice Uskok suradnike pokojnog gradonačelnika tereti za pogodovanje, zamjenu zemljišta, neosnovana zapošljavanja, korištenje službenih vozila u privatne svrhe, isplatu dnevnica iako se radilo o privatnim putovanjima i druge nezakonitosti dok su tri točke optužnice vezane uz zbrinjavanje otpada.
Sve te nezakonitosti, tvrdi Uskok, odvijale su se uz Bandićevu suglasnost, a ukupna šteta Gradu Zagrebu procijenjena je na nešto više od sedam milijuna kuna.
Bandić i njegovi suradnici uhićeni su u listopadu 2014. godine. Dio njih priznao je krivnju.
Krivnju za nezakonita zapošljavanja su, primjerice, priznali nekadašnji voditelj podružnice Zagrebačkog holdinga za upravljanje sportskim objektima Dragutin Kosić i bivši šef Gradske plinare Ante Dodig, koji su sporazumno osuđeni na početku postupka.
Tijekom suđenja Antunović je priznao je nezakonita zapošljavanja, ali i korištenje službenog automobila u privatne svrhe.