Članovi zločinačke grupe obećavali su Kinezima legalan posao, no kasnije su ih prisiljavali da sudjeluju u računalim prijevarama na kojima su nezakonito zarađivali.
Potvrđeno je na konferenciji za novinare održanoj u Ministarstvu unutarnjih poslova nakon velike akcije što ju je hrvatska policija provela u suradnji s policijama iz Slovenije i Kine, te u koordinaciji s Europolom.
Kinezi, koji su u konačnici završili poput robova, bili su smješteni u nekoliko vila u okolici Zagreba. Kako je potvrdilo načelnik kriminalističke policije Ante Gudelj, te su kuće imale minimalne tehničke uvjete za život, no istovremeno su bile opremljene kao pravi pozivni centri. Preko tih centara Kinezi su kontaktirali nasumnično odabrane sunarodnjake u domovini, te im se predstavljali kao policajci ili pravosudni dužnosnici. Izmišljali su razne načine da od njih izvuku novac, u čemu su u konačnici i uspjeli, no policija za sada nije otkrila o kojim se iznosima radi. Neslužbeno se spominje cifra od oko 370 tisuća eura.
I dok je 59 oštećenih zbrinuto, te će im biti pružena sva potrebna pomoć u Hrvatskoj, dvojica osumnjičenih - 51-godišnjak i 48-godišnjak završili su u istražnom zatvoru. Jedan od njih doveo je Kineze iz Slovenije u Hrvatsku, dok im je drugi pronalazio smještaj. Prema kaznenoj prijavi Kinezi su u Zagreb počeli stizati još u rujnu prošle godine. Svima su bile oduzete osobne isprave, te ih se prijetnjama prisiljavalo da sudjeluju u računalnim prijavarama. Cijelo vrijeme uvjeravani su da će dobro zaraditi i da će moći vratiti dugove što su ih neki od njih imali.
Galerija
U jednoj od kuća bile su smještene čak 42 osobe, a dvojica državljana Kine cijelo vrijeme su ih nadzirala. Riječ je o 27-godišnjaku i 38-godišnjaku koji su također prijavljeni.
Policija je uspjela pronaći dio oduzetih osobnih dokumenata, mobitela i bankovnih računa, ako i dio nezakonito zarađenog novca.