NOVA TEHNOLOGIJA NA VRHOVNOM SUDU: / Konačno je promijenjena desetljećima stara sudska praksa

Image

Vrhovni sud Republike Hrvatske odnedavno koristi videolink kako bi omogućio okrivljenicima, koji žele prisustvovati javnim sudskim sjednicama, da prate raspravu o žalbama na presude.

12.5.2016.
12:15
VOYO logo

Među prvim takvim slučajevima bio je onaj Dubravka Žugelja, osuđenog na 40 godina zatvora zbog sudjelovanja u krvavoj pljački poslovnice Fine u zagrebačkoj Zvonimirovoj ulici u rujnu 2005. godine.

Da prati sjednicu Vrhovnog suda putem videoveze iz remetinečkog zatvora priliku je imao i Fejzo Hodić koji je dobio 32 godine zatvora jer je 18. siječnja 2012. nakon višesatnog sadističkog iživljavanja u stanu u Zagrebu, drvenom nogom od stola ubio suprugu Minu i to pred očima tada 14-godišnjeg sina, dječaka s posebnim potrebama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Uštede na transportu

Videoveza uspostavljena je i tijekom rasprave o žalbama na presudu Aleksandru Todoroviću koji je ubio zaštitara tijekom pljačke banke u prosincu 2010. godine.

Iako je u ovim slučajevima riječ o evidentno okrutnim kaznenim djelima, njihova težina nije bila razlog za nedovođenje okrivljenika u sjedište Vrhovnog suda, već je u pitanju nova ušteda u pravosudnom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto da se okrivljenici prevoze iz zatvora na Vrhovni sud RH kako bi iskoristili svoje pravo da joj budu i osobno nazočni pribjeglo se uspostavljanju video veze što pojeftinjuje i olakšava postupak. Naime, za prijevoz je potrebno osigurati 'maricu' i cijeli tim pravosudnih policajaca.

No, iako bi prave uštede bile ostvarene tek izbjegavanjem prijevoza okrivljenika iz drugih gradova do suda koji se nalazi u središtu Zagreba, za sada, kako doznajemo iz Minstarstva pravosuđa video-veza se može uspostaviti tek sa zatvorom u Zagrebu, kaznionicom u Lepoglavi, te Bolnicom za osobe lišene slobode, koja se takođen nalazi u Zagrebu. Ostale penalne ustanove još nisu opremljene ovom tehnologijom, ali je izvjesno za očekivati da će to biti jedno od ulaganja koje će, s obzirom na moguće dugoročne uštede, biti opravdano i odobreno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Presude iz Strasbourga

Iako Vrhovni sud RH do nedavno nije imao praksu pozivanja okrivljenika na javne sjednice, to je izmjenjeno nako više presuda Europskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda RH kojima je država kažnjena jer nije osigurala mogućnost praćenja rasprave u žalbenom postupku.

"Omogućavanjem okrivljeniku da putem videolinka prati sjednicu vijeća Vrhovnog suda, po mom se mišljenju, dostatno osigurava načelo neposrednosti i javnosti", rekla nam je odvjetnica Jasna Novak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Vrhovni sud RH godinama je izbjegavao pozivati okrivljenike na javne rasprave o žalbama, iako je to njihovom pravo propisano Zakonom o kaznenom postupku.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo