Nakon tragične nesreće na Kaštelatu, Splićanin koji je u srijedu
počinio samoubojstvo oglasilo se Županijsko Državno
odvjetništvo iz Splita. U pripoćenju objašnjava postupak
koji je vezan s događajem silovanja njegove tada maloljetne
kćeri.
Prenosimo priopćenje DORH-a u cijelosti:
"Povodom objavljenih članaka u dnevnim listovima i upita
novinara koji se odnose na postupanje državnog odvjetništva u
kaznenom predmetu oštećenika koji je 10. listopada 2017. u Splitu
počinio samoubojstvo zbog navodnog nezadovoljstva radom
pravosudnih tijela u kaznenom predmetu protiv hrvatskog
državljanina (1955.) zbog kaznenog djela spolne zlouporabe
djeteta starijeg od 15 godina iz članka 159. stavak 1. Kaznenog
zakona/11 počinjenog na štetu njegove tada maloljetne kćerke,
objavljujemo opširnije priopćenje. (12. 10. 2017.)
Općinsko državno odvjetništvo u Splitu je povodom izvješća
Pravobraniteljice za djecu od 8. travnja 2010. Odmah, u cilju
zaštite prava i interesa djeteta, poduzelo potrebne izvide i
nakon izvida i prikupljanja svih dokaza 20. srpnja 2010.
nadležnom Općinskom sudu u Splitu podnijelo optužni
prijedlog protiv okrivljenika zbog kaznenog djela spolne
zlouporabe djeteta starijeg od 15 godina iz članka 159. stavak 1.
Kaznenog zakona/11.
Nakon održanih rasprava Općinski sud u Splitu je 19. veljače
2014. donio presudu kojom je okrivljenika proglasio krivim zbog
predmetnog kaznenog djela prihvaćajući u cijelosti činjeničnu i
pravnu kvalifikaciju iz optužnog akta državnog odvjetništva te je
okrivljenika osudio na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci.
Protiv ove presude Općinsko državno odvjetništvo u Splitu
podnijelo je žalbu zbog odluke o kazni. Županijski sud u Splitu
je 16. rujna 2014. po službenoj dužnosti ukinuo presudu suda
prvog stupnja i predmet vratio na ponovno odlučivanje.
U ponovljenom postupku Općinski sud u Splitu je 15. listopada
2015. donio presudu kojom je okrivljenik ponovo proglašen krivim
zbog kaznenog djela spolne zlouporabe djeteta starijeg od 15
godina iz članka 159. stavak 1. Kaznenog zakona/11 i osuđen
na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci. Protiv ove presude
Općinsko državno odvjetništvo u Splitu je ponovno podnijelo žalbu
zbog odluke o kazni.
Županijski sud u Šibeniku je 20. travnja 2017. po službenoj
dužnosti ukinuo presudu Općinskog suda u Splitu i predmet vratio
na ponovno suđenje.
Činjenica je da ni prvostupanjski sud niti drugostupanjski
sudovi koji su odlučivali o žalbama protiv presuda nisu svojim
odluka doveli u pitanje pravnu kvalifikaciju kaznenog djela
odnosno da bi se radilo o počinjenju kaznenog djela spolne
zlouporabe djeteta starijeg od 15 godina iz članka 159. stavak 1.
Kaznenog zakona/11.
Rasprava u ponovljenom postupku još nije određena.
Dosljedno naprijed navedenom postupanje državnog odvjetništva
u ovom kaznenom predmetu je u cijelosti zakonito i
ažurno.
U odnosu na upite novinara koji se odnose na rad sudova, ističemo
da te upite treba dostaviti nadležnim sudovima."
Samo dan nakon što je splitski pomorac počino samoubojstvo
Slobodna Dalmacija
razgovarala je s njegovima
najboljim prijateljem. Ispričao je kako je Splićanin T.K. sedam
godina proživljavao agoniju nakon što mu je silovana kćer od
strane tadašnjeg kućnog prijatelja.
Pomorac je za vrijeme nesretnog događaja kada mu je silovana kćer
bio je na brodu, žena bojeći se skandala nije mu htjela ništa
reći pa im se zbog toga raspao brak.
Nakon cijele bitke s pravosuđem kojoj se nije nazirao kraj,
pomorac je izgubio vjeru u sustav i društvo i odlučio je oduzeti
si život.
"Slobodno napišite da je hrvatsko pravosuđe ubilo tog čovika.
Bili smo ka braća, prekjučer smo se čuli i dogovarali da ćemo
izaći van. Kad bi se našli, razgovarali bi o tome i bija je
stvarno ogorčen na sustav. Smetalo ga je šta je vidija da pravda
nije ista za njegovu kćer i za tog monstruma. Postupak za
silovanje njegove kćeri oteža se godinama", rekao je prijatelj
preminulog Splićanina.
Ispričao je kako je pomorac jednom prilikom došao pred vrata
silovatelja svoje kćeri i razvalio ih mačetom nakon čega je
priveden u postaju. Policiji je tada rekao: "Sad ste me priveli,
više nećete nikad".
Prijatelj pokojnika navodi da unatoč svemu što je Splićanin
proživio nije smatrao da bi mogao učiniti nešto tako strašno i da
nije niti znao da ima bombe, piše
Slobodna Dalmacija
.