Nakon dva mjeseca pritvora, Sačić pušten na slobodu

Bivši ratni zamjenik zapovjednika specijalne policije Željko Sačić, osumnjičen za prikrivanje ratnog zločina u selu Gruborima nakon Oluje 1995.

19.2.2010.
20:12
VOYO logo

Željko Sačić je na slobodu pušten jer su u istrazi ubojstva šestero srpskih civila u selu pokraj Knina saslušani svi svjedoci koji se odnose na njega, pa više nema opasnosti da utječe na njih, a to je bio jedini razlog njegova pritvaranja.

Ispred zatvora dočekali su ga obitelj i 15-ak prijatelja, a zadovoljan odlukom o ukidanju pritvora, izjavio je da je teško podnosio izoliranost u remetinečkom zatvoru te da se iza rešetaka osjećao kao "živ zatrpan".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahvalio je svima koji su ga podupirali, a o "onima koji su mu sve priredili" rekao je da će se očitovati idućih dana.

Ustvrdio je da protiv njega i četvorice suosumnjičenih bivših policijskih specijalaca, kojima nije ukinut pritvor, nema dokaza, da je postupak protiv njih "produkt političkih zahtjeva" te da očekuje oslobađajuću presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pohvalno se izrazio o radu hrvatskih suda na koje je, tvrdi, bilo neuspješnih pokušaja političkih utjecaja da ga se ne pusti. Ustvrdio je da su hrvatski sudovi jedina svijetla točka pravosudnog sustava.

Za razliku od Sačića, četvorica njegovih bivših suboraca ostala su iza rešetaka jer im pritvor nije određen samo zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke nego i zbog teških okolnosti u kojima je počinjeno kazneno djelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po rješenju istražnog suca zagrebačkog Županijskog suda Zdenka Posavca pritvor im traje do 17. ožujka, a tada će se odlučiti hoće li ostati iza rešetaka ili se, kao i Sačić, u nastavku postupka braniti sa slobode.

U istrazi zločina u Gruborima do sada je saslušano 60-ak svjedoka i preostalo je još desetak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sačića odvjetništvo tereti po zapovjednoj odgovornosti da nije ništa učinio kako bi spriječio zločin u Gruborima niti je kaznio počinitelje od kojih je jedan idući dan u selu Ramljanima zapalio više kuća. Sumnja se i da je, nakon spoznaje o ubojstvu civila, prikrivao zločin i naredio da se po njegovu naputku sastavi novo lažno izvješće, a policajcima je zabranio očevid i istragu zločina.

Ostali osumnjičenici su Frano Drlje, vođa grupe pripadnika Antiterorističke jedinice "Lučko", koja je ušla u Grubore, pripadnici te jedinice Berislav Garić i Igor Beneti te Božidar Krajina, jedan od zapovjednika skupina specijalaca koje su u dolini Plavnoga pretraživale teren.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članak:

arti-201001080069006

Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo