Policajci iz PU brodsko-posavske izvijestili da su dovršili kriminalističko istraživanje nad 60-godišnjim državljaninom iz Srbije zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela "krivotvorenje novca".
Naime, on je u nedjelju, 19. veljače ujutro htio s vozilom njemačkih registracija proći granični prijelaz Svilaj, ali onda su ga djelatnici carine i policije pozvali sa strane i izvršili pregled vozila.
"Prilikom pregleda prijevoznog sredstva u istom su pronašli preko 800 novčanica u apoenu od 10 eura, za koje se naknadno utvrdilo da su krivotvorene", stoji u priopćenju policije.
Protiv njega je podnesena kaznena prijava Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu te je predan pritvorskom nadzorniku, a sudac istrage mu je odredio istražni zatvor. Nešto kasnije tijekom dana predan je u zatvor u Požegi.
Iz policije su još jednom pojasnili kako i sami možete prepoznati jesu li novčanice koje imate kod sebe krivotvorene.
"U optjecaju su dvije serije euro novčanica. Prva se serija sastoji od sedam apoena (5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 eura), a druga, koja se još naziva i serija Europa, ima iste apoene, osim apoena od 500 eura. Taj se apoen više ne tiska, no i dalje se može upotrebljavati kao sredstvo plaćanja. Zajedničke značajke obje serije euro novčanica jesu: naziv valute ispisan različitim pismima; na licu novčanice otisnuti su inicijali naziva Europske središnje banke; ondje se nalazi i potpis predsjednika/ce ECB-a; svaka novčanica ima serijski broj. Za lakšu provjeru autentičnosti HNB preporučuje četiri koraka: osjeti, pogledaj, nakreni, provjeri. Osjetite papir i reljefnost novčanice. Pogledajte novčanicu prema svjetlu i provjerite ima li vodeni znak i zaštitnu nit, prozirnu brojku i prozor s portretom. Nakrenite euro novčanicu i provjerite hologram; brojku koja mijenja boju; sjajnu traku i prozor s portretom. Na novčanicama postoji i mikro pismo koje se provjerava korištenjem povećala. Dodatna svojstva moguće je provjeriti korištenjem UV lampe."